Serbowie przewidują wyższe ceny malin w 2022 roku

Jedna z nowych odmian maliny oceniana w projekcie Malinowe FactoryCena malin przeznaczonych do mrożenia w Serbii w roku 2021 wahała się w granicach 400–420 dinarów (RSD) za kilogram (100 dinarów serbskich = 3,96 złotych). Cena uzyskiwana za eksport tych owoców na rynki zagraniczne wynosiła 600–900 dinarów.

Przewiduje się, że w roku 2022 cena malin wzrośnie, w skupie może ona wynieść nawet 800 dinarów za kilogram, biorąc od uwagę wiele czynników. Oczywiście warunkiem tego są mniejsze od zapotrzebowania plony tych owoców na świecie.

Cena malin w tym roku była zadowalająca, a w kolejnym będzie jeszcze wyższa. Ceny materiałów do produkcji drastycznie wzrosły. Kilkakrotnie wzrosły ceny nawozów i to chyba jeszcze nie koniec podwyżek tego produktu. Tegoroczna susza negatywnie wpłynęła na wzrost pędów, co już wiadome, że przełoży się na niższe plony malin w 2022 roku – tłumaczy Dobrivoj Radović, prezes Stowarzyszenia Malin Serbii.

Oficjalne dane pokazują, że maliny w Serbii uprawia się na 24 tys. ha. W ocenia D. Radovicia faktyczny areał plantacji towarowych jest znacznie mniejszy i wynosi około 14 tys. ha. W jego ocenie zbiory malin w 2021 roku wyniosły 70 tys. ton.

Na mniejsze plony wpłynęła susza. Na wielu plantacjach w Serbii plony zamiast 150 lub 200 kg z akra wyniosły średnio tylko 40 kg. Natomiast, tam gdzie panowały optymalne warunki i gleba była dobrze nawodniona zbiory były obfite.

Jak twierdzi D. Radović, interesująco kształtowały się również ceny jeżyny. Ich tegoroczny poziom to 350–420 dinarów za kg. Dobra cena jeżyny świadczy również o tym, że brakuje tych owoców. Spowodowane to może być niższymi plonów w Chile, Meksyku i innych dużych eksporterach tzw. czarnego złota, czyli owoców jeżyny.

Źródło: Agro TV
Poprzedni artykułWspólna inicjatywa – Core Team
Następny artykułJagodnik 1/2022 już w sprzedaży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj