Odbywająca się w Kraśniku już XV Międzynarodowa Konferencja Sadownicza JAGODOWE TRENDY była jak zawsze doskonała okazją do zgłębienia wiedzy o uprawie roślin jagodowych. Organizatorami tego wydarzenia są Związek Sadowników RP, Horti Team i Starosta Kraśnicki. Opiekę merytoryczną nad przebiegiem Konferencji sprawował dr Paweł Krawiec.

Lubelszczyzna – jagodowym zagłębiem Europy

Zaproszeni goście w tym Krzysztof Staruch Starosta Kraśnicki i dyrektor KOWR podkreślali znaczenie Lubelszczyzny w produkcji owoców jagodowych jak również fakt, że jej realizacji sprzyjają uwarunkowania przyrodnicze i czyste środowisko. To zarazem sprzyja rozwojowi produkcji ekologicznej, która może być ogromną szansą na dalszy rozwój tego regionu.

Tomasz Solis podkreślał wyjątkowość Konferencji Sadowniczej, jako największego tego typu spotkania sadowników ziemi lubelskiej i nie tylko. Podziękował również dwóm osobom dzięki którym odbywa się to wydarzenie czyli Marianowi Smętkowi oraz dr Pawłowi Krawcowi.

Konferencję rozpoczęli główni organizatorzy dr Paweł Krawiec i Marian Smętek

Już XV lat w Kraśniku 

Marian Smętek w związku z jubileuszem przypomniał rys historyczny kraśnickich Konferencji, i fakt, że pretekstem do tego był kryzys w sadownictwie. W krótkim czasie kraśnicka Konferencja zdobyła sobie miano międzynarodowej, głównie za zasługą międzynarodowego grona wykładowców ale też przybywających w latach uczestników spoza granic Polski. Prelegent przypomniał również o tym, że pierwsze edycje odbywały się jeszcze w Centrum Kultury i Promocji, a dopiero w 2013 roku zmieniła się lokalizację na Centrum Sportu i Rekreacji. To pozwoliło na zwiększenie grona wystawców do blisko 90 jak też zapewniania bardziej komfortowych warunków dla uczestników Konferencji. Największą wartością dla nas są słuchacze. Dlatego też tematykę konferencji zawsze dobieramy w taki sposób by poruszyć aktualne problemy w produkcji jak też wskazywać kierunki w jakim powinna się rozwijać produkcja owoców w naszym regionie  – podkreślał Marian Smętek, przypominając o tym że to właśnie w Kraśniku poruszane były ważne dla branży problemy związane z zatrudnieniem pracowników sezonowych. Konferencja wspierana jest przez Powiat Kraśnicki, honorowy patronat Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewodę Lubelskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego ale też przez szerokie grono wolontariuszy, członków ZSRP którzy traktują tę własną, organizowaną na ziemi kraśnickiej. Szczególnym novum tegorocznej Konferencji jest jej emisja w wersji on-line, dostępnej przez stronę http://krasnikjagodowetrendy.konferencjaonline.pl , gdzie po zarejestrowaniu się można obejrzeć prelekcje jeszcze kilka po Konferencji.

Ważnym punktem Kraśnickiej Konferencji Sadowniczej okazała się debata, w trakcie której poruszone zostały najważniejsze dla branży i aktualne problemy. Wśród ekspertów i z licznym udziałem samych uczestników, dyskutowano m.in. o problemach związanych z zatrudnieniem pracowników sezonowych, kontraktacją skupu owoców i kosztami produkcji oraz wyzwaniami produkcyjnymi. Szczegółowa relacja z dyskusji już niebawem na naszym portalu.

Ważnym elementem Konferencji w Kraśniku była debata z licznym udziałem zaproszonych gości

Tegoroczna jubileuszowa edycja Międzynarodowej Konferencja Sadownicza w Kraśniku zapewniła nie tylko bogaty program merytoryczny, ale również możliwość spotkania się z przeszło 100 wystawcami. Zapraszamy na fotorelacjęPoprzedni artykułKongres Truskawkowy już wkrótce!
Następny artykułKonferencja Truskawkowa w Jasieńcu i nowości z zakresu uprawy truskawek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj