Sadzonki typu tray plants


Wraz z rozpoczęciem uprawy truskawek w systemach bezglebowych, tradycyjne sadzonki frigo w wielu krajach szybko zostały zastąpione materiałem doniczkowanym typu tray plants. W wielu miejscach na świecie producenci owoców uznali, że sadzonki tego typu dają lepsze możliwości kontroli ilości i jakości zbieranych owoców oraz lepszą regulację czasu produkcji.

Precyzyjna produkcja sadzonek daje możliwość uzyskania odpowiedniej liczby pąków kwiatostanowych, a tym samym uzyskiwanych z nich truskawek. Po rozpoczęciu inicjacji kwiatów, tzn. zapewnieniu odpowiednich parametrów do rozpoczęcia indukcji w sadzonce, wysyła się rośliny do laboratorium, w celu sprawdzenia liczby i wysokości poszczególnych kwiatostanów. W laboratorium tworzy się mapę kwiatów, dzięki której można sprawdzić, czy inicjacja już wystąpiła i kiedy się rozpoczęła, co z kolei pozwala na stworzenie właściwej dla roślin strategii nawożenia i odpowiednich warunków klimatycznych. Wszystkie te działania mają na celu uzyskanie odpowiedniej jakości sadzonek, dostosowanych do potrzeb poszczególnych producentów owoców. Mapowanie kwiatów (wykonywane laboratoryjnie) kontynuuje się także w czasie produkcji sadzonki.

Dla tradycyjnie owocujących

Dla większości gospodarstw produkuje się dwa typy sadzonek odmian tradycyjnych – tzw. wegetatywne oraz generatywne. „Wegetatywne” to rośliny mające 1 lub 2 silne korony oraz 1-3 małych bocznych koron, co powinno pozwolić uzyskać 5-7 kwiatostanów. Takiego materiału używa się do sadzenia wczesną wiosną, by uzyskać owoce w maju, czerwcu lub – przy opóźnionych terminach sadzenia – w lipcu. Przy tego typu uprawie uzyskuje się plon na poziomie 450-650 g z rośliny (przy zbiorze majowo-czerwcowym)…

Dla powtarzających owocowanie

Sadzonki doniczkowane truskawek odmian powtarzających owocowanie mają jeszcze większą przewagę nad sadzonkami frigo. Istnieje w tym przypadku możliwość produkcji sadzonek wielokoronowych, co pozwala na szybsze (i większe) zbiory wiosną. Korzystając z takich sadzonek można uzyskać zbiór 500-600 g z rośliny już do końca czerwca (przy sadzeniu na początku marca)….

Cały materiał dostępny jest w czasopiśmie „Jagodnik” 5/2014w formie drukowej lub w postacie e-gazety.

 





Poprzedni artykułDrosophila suzukii – realne zagrożenie
Następny artykułWinnice w dolinie Napa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj