Meksykański eksport owoców jagodowych rośnie jak na drożdżach

Owoce odmiany ‘San Andreas’

Meksykańscy producenci żywności są w dość specyficznym położeniu. Z jednej strony społeczeństwo, choć liczne, nie jest wystarczająco bogate by w oparciu o popyt rynku wewnętrznego rozwijać dynamicznie produkcję wysokiej klasy owoców deserowych. Z drugiej zaś wzrost ten napędzany jest sąsiedztwem niebywale chłonnego rynku amerykańskiego. Sprzyjają także coraz to nowe sukcesy jakie eksport owoców jagodowych z tego północnoamerykańskiego kraju święci na innych ważnych rynkach. Wiele firm działających w Meksyku podejmuje więc ambitne działania z którymi wiąże duże nadzieje.

Próby przed skomasowaną ofensywą

W firmie Harvest 52 trwają wciąż starania wypracowania optymalnych metod produkcji truskawek i malin. Dotychczas podmiot ten specjalizował się głównie w produkcji owoców jeżyn. Od pewnego czasu utrzymujemy niezwykle wysoką dynamikę wzrostu sprzedaży naszych produktów. Eksport owoców jagodowych który realizujemy co roku się podwaja. Zainteresowanie naszymi jeżynami cieszy, więc chcemy rozwinąć ich produkcję a także uzupełnić ofertę o inne gatunki. Możemy się pochwalić dużymi postępami w przygotowaniach do towarowej produkcji truskawek. Powinna ona się rozpocząć wkrótce – informuje Antonio Pereyra. Planowane jest także uruchomienie sprzedaży malin na dużą skalę.

Eksport owoców jagodowych do USA i innych państw

Od tego sezonu zamierzamy uruchomić eksport truskawek do Europy. Staraliśmy się o to od wielu lat. Dywersyfikacja jest potrzebna. Oczywiście – wszędzie panuje silna konkurencja. Na amerykańskim rynku musimy rywalizować z tamtejszą produkcją. W Europie spodziewamy się z kolei silnej presji ze strony hiszpańskich podmiotów. Jednak warto podkreślić, że wciąż napływają do nas pozytywne sygnały, zwłaszcza z Rosji i UK. Te kierunki eksportu wydają się oferować interesujące możliwości dla naszej firmy – mówi Nadia S. Martinez z BQ Fruits. Jej zdaniem truskawki mają być pilotowym gatunkiem, który otworzy drzwi do sprzedaży innych jeszcze produktów. Transport ma być realizowany środkami powietrznymi. Przez cały czas owoce będą pozostawać w łańcuchu chłodniczym. Pewnych obaw w tym względzie przysparza przewóz jeżyn. Są one dość wrażliwe na wszelkie uszkodzenia i nawet transport lotniczy może silnie ujemnie wpływać na jakość produktu na sklepowej półce. Eksport owoców jagodowych prowadzony przez BQ Fruits może trwać przez wiele miesięcy ze względu na długie okno zbiorcze. Najwięksi rywale tejże firmy pochodzą z Gwatemali, gdzie warunki nie są równie sprzyjające. Menedżerowie z BQ Fruits dość optymistycznie spoglądają zatem w przyszłość.

Źródła: feshplaza.com, bqfruits.com, h52.mx





Poprzedni artykułJagoda kamczacka zarejestrowana w UE jako tradycyjna żywność
Następny artykułZwycięzcy grudniowego losowania w loterii prenumeratorów [WYNIKI]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj