Sadzonki truskawek – plug czy frigo plug?

W czasie wizyty w firmie Poland Plants w dniu 7 sierpnia pełną parą realizowana była sprzedaż sadzonek doniczkowanych przeznaczonych na letnie nasadzenia. Tegoroczna aura sprzyjała szybkiemu ukorzenianiu się sadzonek, które w optymalnym terminie trafiają już na plantacje w całej Europie. Rozwój tego typu produkcji w całości wyeliminował w produkcji tzw. sadzonki świeże.

Sadzonki doniczkowane

Sadzonki doniczkowane produkowane są w kontenerowej części szkółki, która aktualnie zajmuje powierzchnię około 4 ha. Większość produkowanych tutaj sadzonek przygotowywana jest pod konkretne zamówienia, które przyjmowane są do końca czerwca. Czasami mamy też małe nadwyżki dla spóźnialskich, lub tych którzy widząc koniunkturę na rynku truskawek decydują się zwiększyć nasadzenia jakiejś odmiany w swoim gospodarstwie – informuje Monika Samolej z firmy Poland Plants. Wymienia ona również wiele zalet jakie daje założenie uprawy z sadzonek typu plug, które w ich firmie już w 90% produkowane są z tipsów importowanych z Holandii, gdzie rosną w specjalistycznych szklarniach bez kontaktu z ziemią. Dzięki temu, sadząc materiał typu tips w steryny substrat nie ma obawy o wprowadzenie na produkcję groźnych dla truskawek chorób. Sadzonki typu plug, jeśli w szkółce mają zbudowany odpowiedniej jakości system korzeniowy, można być pewnym, że ich przyjęcia będą 100%. Taki materiał do zimy bardzo dobrze się przyjmie, rośliny powinny również zbudować odpowiednią liczbę koron, dzięki czemu już kilka miesięcy od ich posadzenia można liczyć na uzyskanie prawie pełnego plonu. Takie rośliny również łatwo się sadzą, zarówno ręcznie jak też przy wykorzystaniu sadzarek chwytakowych.

Frigo plug

W firmie Poland Plants, część sadzonek doniczkowanych typu plug, przeznacza się również do zimowania w chodni. W ten sposób uzyskuje się sadzonki frigo plug. Materiał ten nadaje się do wczesnych nasadzeń zakładanych w gruncie lub substracie. Tego typu sadzonki wydają się również wartym uwagi rozwiązaniem dla odmian powtarzających owocowanie takich jak ‘Harmony’ czy ‘San Andres’, które produkowane są w tej firmie. Sadzonki frigo plug, są dużo tańsze od materiału typu tray, i nieznacznie tylko droższe od frigo gołokorzeniowych, a zapewniają lepsze przyjęcia i możliwość wcześniejszego rozpoczęcia zbiorów u tych dwóch bardzo popularnych odmian w porównaniu do sadzonek gołokorzeniowych – informuje M. Samolej.

O tym jak produkowane są te dwa typy sadzonek w firmie Poland Plants można dowiedzieć się oglądając materiał filmowy:ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here