W projekcie Truskawkowe Inspiracje 20 maja zaczęliśmy sadzenie truskawek na kwaterze wielodmianowej. Ogółem posadzimy blisko 30 odmian wczesnych i średniowczesnych. Stanowisko pod kwaterę zostało przygotowane według zaleceń nawozowych firmy Yara. Cała kwatera będzie zakładana na zagonach jednorzędowych.

Na prezentowanej kwaterze 20 maja rozpoczęło się sadzenie truskawek. Na potrzeby projektu sadzonki dostarczyły firmy Agronom Plants, Hortplant, Geoplant Vivai, Kaack, Szkółka Niewczas oraz Poland Plants. To sadzonki w klasie frigo A+, A++, a w przypadku niektórych odmian sadzonki typu tray. Jesteśmy bardzo zadowoleni z jakości otrzymanych sadzonek. Widać ze są zdrowe, mają silny system korzeniowy i grube korony – podkreśla Magdalena Cieślak-Włodarczyk.

Tak prezentowały się sadzonki niektórych odmian

Stanowisko, na którym zakładamy kolekcję odmian, jest po sadzie, więc nie jest ono najłatwiejsze. Przed formowaniem zagonów uzupełniliśmy składniki posypowo, stosując YaraMila Complex w dawce 200 kg na hektar i Unica Calcium w dawce 150 kg na hektar, co wynikało z przeprowadzonych analiz gleby– informuje Magdalena Cieślak Włodarczyk.

Przed wysadzaniem zastosowano również nowy nawóz  YaraVita Leotrac, aby poprawić właściwości sorpcyjne gleby i jej żyzność. Dzięki temu sadzonki mają dobre warunki do wzrostu i zaowocowania.

Sadzonki typu frigo A++

Wiele szkółek zgłosiło się do projektu, oferując różne odmiany, wczesne i średnio wczesne. Spodziewamy się plonów i owocowania posadzonych roślin już na początku lipca. Zapraszam 6 lipca na spotkanie, gdzie będzie można zobaczyć i samemu ocenić, jak sadzonki się przyjęły i zaowocowały.

Sadzenie truskawek w majuPoprzedni artykułZbiory jagody kamczackiej rozpoczęte
Następny artykułMacfrut 2024 większy niż poprzednie edycje targów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj