Truskawki to rośliny, które posiadają wszechstronne możliwości uprawy – mówi Gé Bentvelsen, dyrektor firmy ABZ Seeds. Ta holenderska firma od ponad 25 lat pracuje nad rozmnażaniem hybrydowych odmian truskawek z nasion, które w Holandii mają sprawdzić się w uprawach szklarniowych.

W 2011 roku w Holandii truskawki były uprawiane w szklarniach na 110 ha, co podaje Centralne Biuro Statystyczne. Minęła dekada i ta powierzchnia do roku 2021 wzrosła do 440 hektarów. Uprawa szklarniowa – to właśnie tutaj istnieją duże możliwości handlowe, większa pewność, że produkt będzie wysokiej jakości. Ponadto, można lepiej sterować podażą. Nie bez znaczenia truskawki są w chwili obecnej trzecią, co do wielkości uprawą szklarniową w Holandii. Jeszcze dekadę temu nikt, by się tego nie spodziewał – komentuje Gé Bentvelsen. Dyrektor firmy ABZ Seeds twierdzi, iż koncepcja uprawy truskawek z nasion wiąże się innymi ciepłolubnymi uprawami szklarniowymi, takimi jak pomidory, ogórek i papryka, które również uprawiane są z nasion.

Sięgając punktu krytycznego

Jak twierdzi właściciel firmy ABZ Seeds, widać już wzrost zainteresowania zakładania plantacji truskawek z sadzonek produkowanych z nasion. Rozpoczęto też ciekawe wdrożenia z taką uprawą. Plantatorzy śledzą w nim uprawę truskawek z nasion na wełnie mineralnej i oświetleniem asymilacyjnym w minimalnie ogrzewanej szklarni z uprawą realizowaną od października do marca – dodaje. Uprawy truskawek nie są prowadzone na torfie czy substracie kokosowym, jak to zwykle bywa tylko w wełnie mineralnej.

Sadzonki i owoce truskawki z upraw szklarniowych

Mniej energii

Truskawki wymagają znacznie mniej energii niż pomidory czy ogórki. Zatem, są one pierwszorzędnym kandydatem do upraw szklarniowych w czasie bardzo wysokich cen energii. Jeśli plantatorzy są przyzwyczajeni do pracy z roślinami uprawianymi z nasion, będą mogli łatwiej przestawić się na uprawę truskawek z nasion. Warunki rynkowe zmieniły się, dlatego producenci warzyw szklarniowych mają szansę, by z powodzeniem rozpocząć uprawę nowej generacji odmian truskawek – stwierdza Bentvelsen.

Zainteresowanie taką uprawą jest duże, zauważa firma ABZ Seeds. Obecnie handel opiera się głównie na sprawdzonych odmianach, wśród których prym cały czasie wiedzie 'Elsanta’. Plantatorzy nie łatwo przestawiają się na inną odmianę truskawek. Rzecz jasna, nie oznacza to, iż na odmiany, których sadzonki produkowane są z nasion źle się sprzedają – mówi właściciel firmy ABZ Seeds.

Możliwości podczas zimy

Bentvelsen zauważa, iż na rynku jest dużo miejsca dla holenderskich truskawek szklarniowych. Szczególnie w zimie, gdy podaż i dobra jakość jest ograniczona. Dla firmy ABZ Seeds, dużą rolę odgrywa smak, który dla wielu świadczy o jakości produktu, dlatego tak ważny jest to element w procesie hodowli. Smak zawsze był dla nas numerem jeden – podsumował Gé.

Produkcja sadzonek truskawek z nasion vs. sadzonki z rośliny matecznej

Według Gé produkcja sadzonek truskawek z nasion zapobiega przenoszeniu chorób i szkodników z materiału roślinnego, tak jak zdarza się to w przypadku tradycyjnego rozmnażania truskawek. Kolejnym powodem jest logistyka, o wiele łatwiej jest wysłać nasiona, niż sadzonki na większe odległości. Ponadto sama produkcja sadzonek z nasion jest szybka, Roślina uzyskana z nasion może wydać owoce już po ok. czterech miesiącach.

Zatem, plantatorzy nie muszą planować uprawy z dużym wyprzedzeniem. Uprawy zakładane z nasiona pozwalają być bardziej elastycznym na rynku. Wszystkie te zalety skłoniły firmę ABZ Seeds do rozpoczęcia uprawy odmian truskawek, których sadzonki produkowane są z nasion już ok. 30 lat temu. W tym czasie rozwinęliśmy swój asortyment, zarówno dla rynku świeżego owoców, jak i dla rynku roślin ogrodowych. Udowodniliśmy, że produkcja sadzonek truskawek z nasion naprawdę działa – relacjonuje właściciel firmy.

Źródło: ABZ Seeds

Poprzedni artykułModelowa plantacja malin pod zbiór kombajnowy
Następny artykułJagodnik 6/2022 – już w sprzedaży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj