W projekcie Malinowe Factory pod doświadczonym okiem dr Pawła Krawca realizujemy wiele nowatorskich koncepcji uprawy malin. Jedną z nich jest założenie plantacji malin pod zbiór kombajnowych. Jest to plantacja posadzona czerwcu tego roku na wysokich zagonach.

Plantacja malin założona została w czerwcu z sadzonek typu plug plants. Założenia tej plantacji są dość nowatorskie na skalę Polski, ponieważ powstała tu modelowa plantacja malin do zbioru mechanicznego. Podstawą jest tu posadzenie roślin na wysokich zagonach. Takie rozwiązanie w przyszłości pozwoli sprawnie prowadzić zbiór kombajnowy – informuje dr Paweł Krawiec.

Uformowaniem zagonów i ich okryciem zajęła się firma Agrimpex. Do okrycia zagonów wykorzystaliśmy nasza agrotkaninę Dual Agro. Ten materiał jest bardziej trwały względem agrowłókniny. Kolor biały odbija promienie słoneczne i ogranicza nagrzewanie się gleby – wyjaśnia Tomasz Poliszak, reprezentujący firmę Agrimpex. Pozwala to utrzymać dość stabilną temperaturę gleby, co zwłaszcza przy tak późnym terminie sadzenia pozwala stworzyć dobre warunki do rozwoju systemu korzeniowego. Luźny splot tkaniny pozwala również na swobodne przenikanie wody i powietrza wgłąb gleby. Jednocześnie skutecznie chroni przed wyrastaniem chwastów.

Zagony uformowano na wysokość około 30 cm, ich szerokość wynosi 43-45 cm w części szczytowej i około 60 cm u podstawy. Wykorzystana do tego celu była agrotkanina o szerokości 1,2 m.    

Modelowa plantacja malin pod zbiór kombajnowy

Archiwum Malinowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!
1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj