Regulator wzrostu dla truskawek – czy warto?


Na terenie Polski Regalis Plus 10 WG w uprawie truskawek badany jest od kilku lat. Pomysł zastosowania tego produktu na plantacjach truskawek przyszedł z dwóch kierunków. Pierwszy to Stany Zjednoczone oraz Kanada, gdzie produkt ten wykorzystywany jest w szkółkach na etapie produkcji sadzonek zielonych (rośliny nim potraktowane są bardziej krępe i mają zawiązywać większą liczbę koron i pędów kwiatostanowych). Zauważono również, że zastosowanie Regalisu Plus 10 WG na nowo posadzonych roślinach pozwalało zmniejszyć ich transpirację, a co za tym idzie – ograniczyć stres wodny, jakiemu poddawane są po przesadzeniu ze szkółki na plantację. Bardzo ciekawe były również fińskie obserwacje z zastosowaniem tego produktu na plantacjach owocujących, na których ograniczał on wyrastania rozłogów. Substancją czynną preparatu Regalis Plus 10 WG jest proheksadion wapnia, który ma strukturę chemiczną podobną do naturalnie występujących w roślinie kwasów 2-oksyglutarowego i askorbinowego.

Pierwsze doświadczenia z zastosowaniem Regalisu Plus 10 WG realizowane były pod nadzorem dr. Jacka Lewko z firmy BASF w regionie grójecko-wareckim, na poletkach z odmianą ‘Marmolada’, zakładanych latem z sadzonek doniczkowanych. Pierwszy zabieg wykonywano dwa tygodnie po posadzeniu roślin (druga dekada sierpnia), wtedy też zaczynały one wytwarzać pierwsze rozłogi. Kolejny zabieg przeprowadzono we wrześniu. Kontrolę w tym doświadczeniu stanowiły rośliny, których rozłogi usuwano mechanicznie pod koniec września oraz rośliny nietraktowane w żaden sposób. Oceniano także poletka z różnymi terminami zastosowania oraz dawkami tego regulatora wzrostu.

W kolejnym roku przeprowadzono zbiór i największy wzrost plonu – o ponad 10% względem kontroli – uzyskano na poletkach, na których Regalis Plus 10 WG stosowano dwa razy. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że jeśli wzrost roślin nie zostanie ograniczony mechanicznie, trzeba będzie rozłogi usuwać ręcznie, co może być znacznie droższe niż zabieg chemiczny. Dodatkowo nakładają się na to problemy z zatrudnieniem pracowników w sierpniu i wrześniu.

O ile rozłogi w międzyrzędziach łatwo zwalczyć mechanicznie na plantacjach z roślinami sadzonymi „na płasko” (glebogryzarki międzyrzędowe) lub czasem nawet na zagonach (stosując w międzyrzędziach, za pomocą belki herbicydy parzące), o tyle zniszczenie rozłogów rosnących w rzędzie możliwe jest tylko poprzez ich ręczne odcięcie. Należy także zwrócić uwagę na to, że Realis Plus 10 EG pozytywnie wpływa na zawiązywanie pąków kwiatowych na traktowanych nim roślinach. Dodatkowo, dzięki temu, że rośliny mają bardziej krępą budowę, w zimie ich pęd oraz system korzeniowy są lepiej zabezpieczone przez mroźnym wiatrem. Efektu krótszych ogonków liściowych nie obserwuje się natomiast w sezonie owocowania truskawek. Dodatkowo doświadczenia pokazały, że rośliny traktowane Regalisem Plus 10 WG mają większą naturalną odporność, np. na niskie temperatury, a także na patogeny.

Poletko numer 2 – rośliny opryskiwane Regalisem Plus 10 WG, poletko numer 1 bez opryskiwania regulatorem

Terminy stosowania

Regalis Plus 10 WG na plantacjach truskawek rekomendowany jest do stosowanie w roku posadzenia roślin, kiedy zaczynają się pojawiać pierwsze stożki wzrostu rozłogów. Użycie go w tym czasie powoduje, że przyrost rozłogów zostaje bardzo spowolniony i raczej pozostają one w obrębie rośliny. Na plantacjach truskawek zakładanych z sadzonek doniczkowanych optymalny termin zabiegu to 2-3 tygodni po posadzeniu roślin. Gdy zakłada się plantację z sadzonek frigo słabej jakości (B, A–), pierwsze kwiaty i tak wymagają usunięcia, wówczas sugeruje się usunięcie pierwszych rozłogów. Kiedy rośliny się dobrze ukorzenią i zaczynają silniej rosnąć, podobnie dzieje się wówczas też z rozłogami i wtedy przychodzi czas na zastosowanie Regalisu Plus 10 WG – najlepiej dwa razy w odstępie około 2-4 tygodni, co uzależnione jest m.in. od przebiegu pogody oraz intensywności wzrostu roślin.

Technika stosowania

Regalis Plus 10 WG jest wchłaniany przez powierzchnię liścia i transportowany w obrębie pędu w sposób akropetalny (do góry i na zewnątrz). Nie jest on produktem systemicznym, substancja czynna nie przemieszcza się w roślinie, dlatego ważne jest równomierne opryskanie całej rośliny. Kluczowe jest zastosowanie pierwszej dawki preparatu w odpowiedniej fazie wzrostu, czyli na początku wyrastania rozłogów, aby mogło nastąpić prawidłowe pobranie i przemieszczenie go w roślinie.

Warto wiedzieć, że regulator wzrostu, jakim jest Regalis Puls 10 WG, zawiera substancje zwilżające i poprawiające właściwości cieczy roboczej, dlatego nie ma potrzeby dodawania do niego adiuwantów. Preparat ten powinien być stosowany w optymalnych warunkach, a więc przy wysokiej wilgotności i temperaturze 16-20°C. Z uwagi na to, że zabiegi tym preparatem będą wykonywane latem, optymalne wydaje się przeprowadzanie ich w godzinach wieczornych. Wskazane jest bardzo dokładne pokrycie roślin cieczą roboczą.

Prawidłowe przygotowanie cieczy roboczej do zabiegu

  • Bardzo ważny jest sposób prawidłowego przygotowania roztworu roboczego.
  • Jak zatem przygotować roztwór do zabiegu, aby maksymalnie wykorzystać właściwości Regalisu Plus 10 WG?
  • Oto kilka najważniejszych zasad:
  • Nie przygotowuj mieszaniny wstępnej!
  • Napełnij zbiornik wodą do 3/4 objętości i uruchom mieszadło.
  • Usuń sito i wsyp obliczoną ilość produktu Regalis Plus do zbiornika. Uwaga: usunięcie sita zapewnia pełne rozpuszczenie się preparatu. Czas konieczny do pełnego rozpuszczenia to kilka minut. W przypadku, gdy środek zostanie wsypany na sito i tylko przelany wodą, preparat nie rozpuści się w całości i uzyskamy zbyt niskie stężenie substancji czynnej w roztworze roboczym.
  • Kontynuuj mieszanie i umieść sito z powrotem w otworze zbiornika.
  • Dopełnij zbiornik wodą i rozpocznij zabieg.
  • Nie wolno mieszać Regalisu z nawozami wapniowymi.

Uwaga

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

fot. J. Lewko, BASF

Materiał promocyjny





Poprzedni artykułIle importujemy malin z Ukrainy?
Następny artykułWysokie zbiory owoców jagodowych w 2018 roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj