Razem Tworzymy Jagodową Przyszłość




Koniec roku to jak zawsze czas podsumować refleksji i planów na to co będzie w Nowym Roku. My tez dokonaliśmy małego podsumowania i przybliżymy jak był ten rok dla Jagodnika i z Jagodnikiem.

Jedno jest pewne w jagodowej branży dużo się dzieje. Już początek 2017 roku obfitował w ważne dla naszej branży wydarzania. Zapoczątkowały je targi TSW, podczas których tradycyjnie już odbyła się Konferencja Truskawkowa. Frekwencja była tak liczna że brakowało miejsc na szczególnie ciekawych prelekcjach. Punktem kulminacyjnym było natomiast rozstrzygniecie loterii Jagodnika, w której prenumeratorzy mogli zdobyć cenne nagrody. Tak też będzie w tym roku. 10 stycznia zapraszamy do Nadarzyna na kolejną edycję Konferencji Truskawkowej. Czekają na Was ciekawe wykłady, a Ci którzy już zamówili prenumeratę lub dokonają tego podczas TSW mają szansę na nagrody (http://www.agencja-oikos.pl/jagodnik/loteria/?sekcja=strona-glowna/?sekcja=strona-glowna).

Od wielu już lat Jagodnik jest głównym partnerem Konferencji Sadowniczej w Kraśniku, której hasło Jagodowe Trendy, nawiązuje do tematyki poruszanej w jej trakcie. Dwudniowa edycja tej Konferencji pozwala przybliżyć szeroką tematykę związana z uprawą jagodowych, gdzie główne tematy związane są z uprawą malin i czarnych porzeczek, tak popularnych na terenie Lubelszczyzny. W tym roku Jagodowe Trendy odbywać się będą 7 i 8 lutego w Kraśniku. Organizatorzy przygotowali szereg interesujących tematów a szczegóły o tym wydarzeniu są na stronie http://www.krasnikjagodowetrendy.pl/

Polska nie tylko jabłkami, ale i borówką stoi. Owoce te są coraz częściej kojarzone są z naszym krajem, a na głównych branżowych Targach, polskie firmy są coraz częściej obecne. To właśnie w Polsce odbywa się tez największa Konferencja Borówkowa organizowana przez Jagodnik. Jej jubileuszowa 5 edycja odbyła się 2 i 3 marca, a biorąc pod uwagę fakt, ze wzięło w niej udział przeszło 900 uczestników uznana została za najważniejsze wydarzenie borówkowej branży. Konferencja Borówkowa to szansa na pogłębienie z zakresu uprawy borówki, w jej trakcie poruszane są tematy stricte uprawowe i ekonomiczne, ale też związane z trendami na światowym rynku borówki. VI Międzynarodowa Konferencja Borówkowa odbywać się będzie 1 i 2 marca w Ożarowie Mazowieckim (Hotel Mazurkas), zainteresowanych zapraszamy na stronę konferencjaborowkowa.pl/

W marcu organizujemy również lokalne spotkania dla producentów truskawek pod hasłem Akademia Uprawy Truskawek. W 2017 roku odbywały się one w Gnieźnie i w Czerwińsku n. Wisłą. To szansa na zapoznanie się z najnowszymi trendami w uprawie truskawek, odmianami, zaleceniami co do ochrony, nawożenia i wiele innych. Spotkania te cieszą się dużym zainteresowaniem. W 2018 roku odbędą się one 10 marca (Wrocław) i 11 marca (Czerwińsk n. Wisłą). Wszystkich chętnych zapraszamy.

Dalsza część roku związana jest już z intensywnymi pracami polowymi. To również dobra okazja do spotkań plenerowych, tak by wspólnie popracować i podyskutować nad warsztatem służącym do produkcji owoców. Taki jest tez cel projektu Malinowe Factory, który pod przewodnictwem dr Pawła Krawca realizowany jest w jego gospodarstwie w Karczmiskach. W 2017 roku realizowana była już 3 edycja tego projektu, przy czym odbywały się dwa spotkania – półfinałowe w czerwcu i finałowe w ostatnią niedzielę sierpnia. To wydarzenia w którym uczestniczą wszyscy producenci malin, którzy chcą rozwijać swoją produkcję. Malinowe Factory jest bowiem projektem, który pracuje nad praktycznymi aspektami uprawy malin w tunelach oraz w polu. Testowane są w nim nowe odmiany, nowe rozwiązania uprawowe i związane z ochroną i nawożeniem malin.  W 2018 roku będziemy nadal kontynuować projekt Malinowe Factory, przy czym wzbogacimy go o nowe systemy uprawy malin w polu oraz nowe odmiany.

Z uprawą truskawek i malin pod osłonami związane było tez spotkanie pod hasłem Owoce jagodowe w tunelach, które odbyło się na początku lipca w gospodarstwie Aleksandry i Mariusza Pietruszków. Była to znakomita okazja do zapoznania się z nowoczesnymi systemami uprawy truskawek malin i malin w tunelach. Uprawami – jak się okazuje wymagającymi dużych inwestycji i wiedzy, potrzebnej do tego by osiągać sukcesy i czerpać zyski z takiej działalności.

Tradycją stały się też Letnie Warsztaty Truskawkowe realizowane w wybranych gospodarstwach po zakończeniu truskawkowego sezonu. Są one doskonała okazją do podsumowania, ale też praktycznych pokazów związanych z ochroną plantacji, sadzeniem, nawadnianiem czy też przygotowaniem roślin do spoczynku zimowego i dobrego ich plonowania w kolejnym roku. Z pewnością będziemy również organizować podobne spotkanie w sezonie 2018.

Rok 2017 zakończyliśmy Konferencją Kamczacką poświęconą uprawie jagody kamczackiej. Nowy i wydawać by się mogło niszowy gatunek nabiera coraz większej popularności w uprawie, a z tym związane jest doskonalenie technik uprawy, opracowanie programów nawożenia i ochrony, optymalizowanie techniki zbioru owoców, jak również poszukiwanie rynków zbytu. Tej właśnie tematyki dotyczył II Konferencja Kamczacka, a kolejna jej edycja odbędzie się w 2019 roku.

To tylko najważniejsze wydarzenia związane z uprawami jagodowymi  jakie zrealizowane zostały w 2017 roku. Oprócz tego jako Jagodnik uczestniczymy w wielu innych a o wszystkim informujemy poprzez nasz portal jagodnik.pl i czasopismo Jagodnik. Jest naprawdę co poczytać – rok 2017 zamknęliśmy 8 numerami czasopisma, co łącznie daje przeszło 840 stron jagodnikowych treści. By się rozwijać warto czytać, poznawać, i uczyć się bo wtedy łatwo można lepiej prowadzić gospodarstwa, podejmować słuszne decyzje i z sukcesami realizować nowe inwestycje. Razem Tworzymy Jagodową Przyszłość. Chcesz brać w tym udział – czytaj Jagodnik!







Poprzedni artykułZmiany na rynku borówki i wyzwania na najbliższe lata
Następny artykułJagodowa konferencja we Lwowie