Pierwszą relację z jednego z tegorocznych doświadczeń realizowanych w ramach projektu Malinowe Factory 2022, rozpoczynamy od tunelu, w którym rośnie pięć odmian maliny uprawianych na zbiór z pędów dwuletnich. Plantacja ta ma już szósty rok uprawy, tegoroczny zbiór letni zapowiada się tutaj bardzo dobrze, a maliny dobrze przetrwały okres zimy.

Maliny już wczesną wiosną podjęły wzrost, jednak na czas marcowych oraz kwietniowych przymrozków, rośliny dodatkowo w tunelu były osłaniane białą agrowłóknią o gramaturze 23 g/m2  z firmy Agrimpex. Materiał ten rozciągano na rusztowania.

Marzec i kwiecień to czas, w którym skracano pędy. Usuwano również nadmiar pędów lub pędy, które źle przetrwały zimę. Na jednej roślinie pozostawia się 4-5 pędów. Daje to 8-10 pędów owocujących na metrze bieżącym.

Przełom kwietnia–maja to również konieczność usuwania wyrastających z gleby w nadmiarze pędów tegorocznych. Pozostawia się ich określoną liczbę w celu wyprowadzenie pędów, które będą owocowały od drugiej połowy lata. Wyprowadzanie tych pędów w różnym okresie czasu pozwala lekko rozciągnąć okres owocowania.

Tegoroczna aura wymagała również bardzo wczesnego zwalczania przędziorków, których populacja na ten sezon już od wczesnej wiosny była bardzo duża. W celu jej zwalczenia wczesną wiosną wykonano dwa zabiegi – jeden z nich preparatem Siltac EC. Przed kwitnieniem będzie tutaj zastosowana również substancja czynna o nazwie milbektyna w postaci preparatu Milbeknock 10 EC. W czasie kwitnienia jeśli będzie taka potrzeba zostanie zastosowany preparat Ortus 05 SC. W ocenie dr P. Krawca ten program powinien pomóc opanować tego szkodnika. Analizowana jest również celowość wprowadzenia w późniejszym czasie ochrony biologicznej.

Druga połowa kwietnia to również czas zabiegów zwalczających choroby, takie jak zamieranie pędów maliny oraz rdza maliny. Przeciwko tym chorobom można wykonywać zabiegi takimi fungicydami jak Zato 50 WG, Luna Experience 400 SC czy Scorpion 325 SC.

W przypadku nawożenia – pierwsze wykonano bardzo wcześnie posypowo, produktem Yara MilaComplex. Od drugiej połowy kwietnia składniki pokarmowe na tej plantacji podaje się poprzez fertygację.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here