Przędziorki – zalecenia dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA – Komunikat IV z dnia 20 kwietnia 2015

przedziorkiAktualnie stan rozwoju roślin na poszczególnych plantacjach jest bardzo zróżnicowany, na co wpływ mają regionalne warunki klimatyczne, odmiana oraz sposób uprawy. Rośliny osłaniane folią bądź agrowłókniną celem przyspieszenia owocowania są lepiej rozwinięte w porównaniu do upraw polowych bez osłon. Lustracje roślin pod kątem obecności szkodników prowadzone w różnych rejonach kraju, wskazują na aktywność niektórych gatunków.

Pomimo niekorzystnej aury niektóre szkodniki już się uaktywniły. Tak jest w przypadku przędziorka chmielowca. Obserwując rośliny, szczególnie na odmianach wczesnych lub osłanianych, możemy zauważyć aktywność osobników dorosłych oraz dużą liczbę złożonych już jaj. Obecne warunki termiczne nie są wprawdzie optymalne dla rozwoju tego gatunku roztocza, jednak na liściach niektórych odmian truskawek obserwuje się jego żerowanie i rozwój (…).

przedziorki
Na ubiegłorocznych liściach widać odbarwienia liści, a pod binokularem można dostrzec skupiska jaj przędziorków (odmiana Portola posadzona wiosną 2014 roku, północna Wielkopolska)

Oceniając zagrożenie truskawek przez przędziorki należy prawidłowo określić liczebności jego populacji. Aby nie dopuścić do nadmiernego rozmnożenia tych szkodników, należy regularnie w odstępach 10-14 dniowych, w zależności od warunków pogodowych kontrolować liście. Próg zagrożenia wynosi 2 stadia ruchome przędziorka na jednym listku liścia złożonego. Do zwalczania tego szkodnika zarejestrowany jest akarycyd Ortus 05SC, w dawce 1,5 – 2 l na ha + adiuwant Spur 0,2 l/ha: zwalczający stadia ruchome, do zastosowania po zaobserwowaniu wystąpienia szkodnika (raz w sezonie). Godnym polecenia jest nowo zarejestrowany preparat Envidor 240 SC zwalczający młode stadia ruchome. Zalecana dawka to 0,4 l na ha, do stosowania raz w sezonie, przed kwitnieniem.

———————————————————–

Jest to fragment komunikatu II z dnia 09 kwietnia 2015 roku wysyłanego do Grupy Truskawkowej w ramach funkcjonowania systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski SA. Komunikaty dotyczące ochrony nawożenia i agrotechniki w uprawie truskawek są wysyłane uczestnikom Grupy Truskawkowej którzy zgłosili swoje uczestnictwo w systemie doradczym w roku 2015. Z Grupom Truskawkową można się skontaktować pod adresem e-mail. grupatruskawkowa@osadkowski.pl. Więcej informacji udziela koordynator Grupy Truskawkowej jest Albert Zwierzyński tel 883310179 e-mail a.zwierzynski@osadkowski.pl

Poprzedni artykuł’Fleurette’ dojrzewa już w szklarniach w Polsce
Następny artykułBorówka w górach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj