Truskawki 2024. To był bardzo trudny i niespokojny sezon


Tak jaki zapowiadaliśmy, tak też się stało. Sezon truskawkowy w tym roku okazał się bardzo krótki. W przypadku niektórych odmian zbiory trwały zaledwie 2, do maksymalnie 3 tygodni. Obecnie (11 czerwca) na wielu plantacjach zakończono już zbiory truskawek tradycyjnych odmian. Kończy się również skup truskawek przemysłowych.

Pogoda w sezonie 2024

Sezon 2024 okazał się być bardzo trudny dla producentów truskawek. Największe utrudnienia stwarzała pogoda. Wiosna z długo utrzymującymi przymrozkami (do 13-14 maja) utrudniała normalny wzrost roślin. Susza w maju i wysokie temperatury mocno przyśpieszyły dojrzewanie owoców i zarazem ograniczyły plonowanie. Z kolei wówczas gdy rozpoczęły się zbiory owoców w wielu regionach polski zaczęło intensywnie padać. Miejscami wystąpiły silne gradobicie i ulewne deszcze w trakcie których jednorazowo spadło do 30 mm opadu. To mocno wpłynęło na gorszą jakość owoców i utrudniało zbiory.

Po opadach deszczu wystąpiły duże problemy z jakością truskawek

Niższe plony truskawek

Pod koniec minionego tygodnia na wielu plantacjach zbiory dobiegały już końca. W regionie warecko grójeckim, kończą się już zbiory truskawek takich odmian jak Asia, Rumba, Cory, Verdi. Trwają jeszcze zbiory odmian późnych takich jak Faco, Talia, Faith, Florence. Do zbioru zostanie też późna odmiana Malwina. Jak szacuje Mateusz Włodarczyk z gospodarstwa w Hornigach, tegoroczne zbiory truskawek są o około 20-30 % względem oczekiwanego (normalnego) plonu.

Gdzie są jeszcze zbiory?

Podczas gdy w jednych regionach Polski zbiory truskawek dobiegają końca, na Kaszubach są w pełni. Jak informuje Paweł Leszczyński plantator truskawek i zarazem doradca z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Kartuzach, jakość i plony są zadowalające w tym roku. Region ten oszczędziły deszcze i burze. Jakość truskawek na plantacjach, które są poprawnie nawadniane i nawożone jest bardzo dobra. Na dzień 10 czerwca plantatorzy za 1 kg truskawek otrzymali 10-14 zł. W detalu truskawki sprzedawane są natomiast po 15-17 zł/kg.

Trwają jeszcze zbiory późniejszych odmian truskawek (tu Arosa)

Truskawki przemysłowe

Firmy skupujące truskawki na koncentrat w większości zrealizowały już swoje plany. Większość już zakończała skup truskawek lub planuje to na 12 czerwca. Ceny na koniec skupu to 2-3 zł/kg. Dużo mniejsza, a wręcz niewystarczająca, byłą podaż truskawek do mrożenia. Cena na koniec sezonu skupowego 4-5 zł/kg. Brak pracowników zniechęcał w tym roku plantatorów do przygotowania truskawek odszypułkowanych.

To był bardzo trudny i niespokojny sezon

Większość plantatorów truskawek polowych ocenia miniony sezon jako bardzo trudny. Kosztował dużo stresów i nakładów pracy najpierw na ochronę przed przymrozkami, później walkę z upałami i wreszcie na koniec z nadmiarem wilgoci na polach. To też wpłynęło na wzrost kosztów produkcji. Jak podkreślają niektórzy, na uprawie truskawek najlepiej zarabiają pracownicy – otrzymując całkiem spore wynagrodzenie za zbiór truskawek (średnio 2,5-3 zł/łubiankę). To wszystko powoduje, że wielu plantatorów już planuje ograniczyć areał uprawy truskawek. Czy posadzą nowe plantacje? Czas pokaże. Od kilku lat widoczna jest jednak tendencja zmniejszania się areału uprawy truskawek. Po tak trudnym sezonie jak 2024, może się ona utrzymać.

Poprzedni artykułOchrona borówki przed zbiorami. O czym trzeba pamiętać?
Następny artykułPrognozy cen malin i borówek na Ukrainie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj