Prognoza produkcji truskawek w wybranych krajach UE

Truskawki w regionie Huelva uprawia się na wysokich zagonach ścółkowanych czarną folią

Europejscy producenci truskawek przewidują utrzymanie utrudnień w obrocie truskawkami. Popyt zmniejszył się w wyniku utrudnień i ograniczeń narzuconych podczas pandemii koronawirusa w zeszłym roku. Pesymistyczne nastroje jedynie nieznacznie polepszają promocje spożycia tych owoców realizowane w niektórych krajach.

Włosi zwiększają a Hiszpanie redukują nasadzenia

Wedle prognoz, we Włoszech powinniśmy spodziewać się 9% wzrostu areału uprawy truskawek w 2021 roku. Jednocześnie w Hiszpanii powierzchnia ma się skurczyć się o około 2%. Pietro Ciardiello z OI Ortofruttailtalia powiedział, że areał produkcji truskawek Włoch osiągnie 3962 ha, co oznacza istotny wzrost w porównaniu z poprzednim sezonem. Ma on związek głównie z dodatkowymi nasadzeniami na południu kraju. W przeciwieństwie do Hiszpanii, gdzie większość produkcji znajduje się w jednym regionie Huelvy, w Italii truskawki uprawiane są w większym rozproszeniu. Najważniejsze regiony to Basilicata i Kampania, gdzie produkuje się łącznie ok. 50 procent owoców. Duża część włoskich zbiorów zaspokaja potrzeby konsumpcji krajowej. W ubiegłym roku eksport wyniósł 10 672 ton, co oznacza spadek o 17% w porównaniu z rokiem poprzednim. Zmalał także włoski import. Różnica rdr to aż 27%. W roku 2020 do Włoch wjechało 30 364 ton truskawek, a głównym ich dostawcą była Hiszpania. Z tego iberyjskiego kraju Włosi sprowadzili 24 890 ton owoców. W Hiszpanii w 2021 pod uprawy truskawek przeznaczone zostanie zapewne ok. 6105 ha. Prognozy te zostały zaprezentowane w tym tygodniu na spotkaniu grupy kontaktowej UE. Spotkanie dotyczyło sytuacji na rynkach hiszpańskim, francuskim, włoskim i portugalskim.

Francuzi zachowują produkcję na stabilnym poziomie

Xavier Mas, szef Fraise de France, organizacji zrzeszającej producentów ok. 50% francuskich truskawek, powiedział że krajowa produkcja i obszar upraw utrzymywały się na stabilnym poziomie przez ostatnie pięć lat. Rośliny posadzone na łącznym areale wynoszącym 3299 ha w 2020 roku wydały 57683 ton plonu. X. Mas zauważył ponadto, że chociaż popyt spadł na początku blokady państwa, to ogólnokrajowa kampania zachęcająca konsumentów do kupowania truskawek uprawianych we Francji miała pozytywny wpływ na kondycję rynku, wzmocniony przez fakt, że mniej truskawek z importu było dostępnych w okresie od marca do maja. Szacunki dotyczące Portugalii mówią o produkcji na poziomie 10 000 t w 2021 roku. Do jej osiągnięcia tamtejsi plantatorzy obsadzą truskawkami ok. 323 ha działek rolnych.

Źródło: fruitnet.com
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here