Problemy z dorastaniem owoców – Komunikat XX dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA z dnia 19.06.2015

truskawka, grupa truskawkowaNa wielu plantacjach truskawki gruntowej pojawiają się problemy z dorastaniem owoców do prawidłowych rozmiarów oraz przedwczesnym dojrzewaniem. Przyczyną tych problemów jest skrajnie niekorzystny przebieg pogody, niekiedy również spotęgowany błędami w agrotechnice. Poniżej przedstawiono kilka najczęstszych powodów nieprawidłowości we wzroście i rozwoju roślin zaobserwowanych aktualnie na plantacjach oraz ewentualne zabiegi wspomagające (na fot. zachwianie równowagi wegetatywno-generatywnej spowodowane długotrwałymi chłodami i przymrozkami w maju).

 Zachwianie równowagi wegetatywno-generatywnej, objawiające się zbyt małą masą liściową w porównaniu do liczby owoców. Powierzchnia asymilacyjna jest za mała do zapewnienia roślinom optymalnej produktywności. Przyczyną tego zjawiska jest przedłużający się okres chłodów w maju, który spowodował zahamowanie wzrostu wegetacyjnego. Majowe przymrozki, odczuwane przez rośliny jako silny czynnik stresowy, pogłębiły zahamowanie wzrostu i rozwoju.

W takiej sytuacji należy pobudzić wzrost wegetatywny oraz jednocześnie poprawić produktywność roślin. Zabiegi należy jednak wykonywać racjonalnie i z rozwagą aby nie pogłębić stresu w jakim znajdują się rośliny. Proponowane zabiegi:

– dokarmianie pozakorzeniowe roztworem mocznika (0,3% roztwór) z dodatkiem Mikrokomplex (0,2% roztwór)

– dokarmianie pozakorzeniowe roztworem mocznika (0,2% ) z dodatkiem AminoQuelant Mg (2 litry na ha).

Zabiegi pobudzające oraz biostymulujące należy wykonywać nie częściej niż co 7-10 dni aby nie doprowadzić do uszkodzenia liści lub nie pogłębić zakłóceń w gospodarce hormonalnej roślin.

Uszkodzenie systemu korzeniowego przez nadmierne nawożenie

Brązowienie korzeni świadczy o ich uszkodzeniu

W okresie spowolnienia wzrostu i rozwoju następuje gwałtowne zmniejszenie zapotrzebowania roślin na składniki pokarmowe. W okresach tych konieczne jest ograniczenie nawożenia dokorzeniowego zwłaszcza prowadzonego w formie fertygacji. Stosowanie intensywnego nawożenia może spowodować skokowy wzrost koncentracji jonów w ryzosferze w wyniku czego może nastąpić uszkodzenie korzeni objawiające się ich brunatnieniem. W takiej sytuacji należy zastosować zabiegi aktywujące ryzosferę i ułatwiające regenerację systemu korzeniowego np:

– preparat mikrobiologiczny Efektywne Mikroorganizmy w pełnej zalecanej dawce oraz

TerraSorb Radicular w dawce 10 litr na ha (wraz z nawadnianiem)

 Uszkodzenia blaszki liściowej przez intensywne nasłonecznienie

Kolejnym problemem, jaki pojawia w ostatnich dniach w dużym nasileniu są poparzenia słoneczne liści. Uszkodzenia te pojawiają się nawet przy zachowawczym stosowaniu zabiegów obciążających powierzchnię blaszki liściowej (zabiegi ochrony, dokarmianie dolistne). Szczególnie wrażliwe są liście odmiany 'Roxana’. Objawy uszkodzeń słonecznych nasilają się na plantacjach nieregularnie nawadnianych, przeazotowanych oraz po zbyt częstym wykonywaniu zabiegów ochrony i dokarmiania pozakorzeniowego.

(…)

Niedobór wody

Objawy głębokiego deficytu wilgoci
Objawy głębokiego deficytu wilgoci

Truskawka mająca relatywnie płytki system korzeniowy jest bardzo wrażliwa na okresowy niedobór wody. Dla dorastania owoców krytyczny jest cały okres od kwitnienia do zbiorów a jakiekolwiek zachwiania optymalnej wilgotności środowiska korzeniowego w tym okresie odbijają się gwałtownym zahamowanie wyrastania owoców.

Wrażliwość roślin na niedobór wody wzrasta gdy (…)

 Zalanie systemu korzeniowego poprzez nadmierne nawadnianie

Objawy uszkodzenia systemu korzeniowego w wyniku zbyt intensywnego nawadniania
Objawy uszkodzenia systemu korzeniowego w wyniku zbyt intensywnego nawadniania

Zbyt intensywne nawadnianie może spowodować niedotlenienie w środowisku korzeniowym roślin, co skutkuje unicestwieniem systemu korzeniowego. W takiej sytuacji należy czasowo wstrzymać nawadnianie do momentu powrotu odpowiedniej równowagi powietrzno-wodnej w glebie (…)

Przeazotowanie lub przebiostymulowanie roślin

Problemy z dorastaniem owoców do optymalnych rozmiarów mogą być również efektem nadmiernego nawożenia azotem. Przeazotowanie roślin objawia się nadmiernym rozrostem masy wegetatywnej (duże i grube liście o ciemnozielonym zabarwieniu) przy jednoczesnym zredukowaniu kwiatostanów.

Podobne problemy z dorastaniem owoców mogą być wynikiem nadmiernego stosowania biostymulatorów.

Wszelkie problemy uprawowe należy rozpatrywać indywidualnie i przed podjęciem jakiegokolwiek działania prawidłowo zdiagnozować ich przyczynę. Bezzasadne stosowanie biostymulatorów może pogłębić problemy z prawidłowym funkcjonowaniem roślin.

————————————–

Jest to fragment komunikatu wysłanego do Grupy Truskawkowej, w ramach funkcjonowania systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski SA. Komunikaty dotyczące ochrony nawożenia i agrotechniki w uprawie truskawek są wysyłane uczestnikom Grupy Truskawkowejktórzy zgłosili swoje uczestnictwo w systemie doradczym w roku 2015. Z Grupą Truskawkową można się skontaktować pod adresem e-mail: grupatruskawkowa@osadkowski.pl. Więcej informacji udziela koordynator Grupy Truskawkowej Albert Zwierzyńskitel 883310179 e-mail a.zwierzynski@osadkowski.pl.Poprzedni artykułKondycjonowanie sadzonek malin
Następny artykułOdmiany malin polskiej i zachodniej hodowli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj