Co trzeba wiedzieć wybierając odmianę jeżyny do uprawy w tunelu?

Gracja
GracjaRosnące zainteresowanie uprawą jeżyn w tunelach i dostępność nowych odmian tego gatunku skłoniła nas do przetestowania w projekcie Malinowe Factory kilku odmian tego gatunku. Rośliny zostały posadzone w ramach doświadczeń odmianowo-porównawczych w donicach wypełnionych różnymi substratami. Jeżyny rosną również w glebie, na zagonach ściółkowanych czarną agrotkanią.

W tym roku do donic zostały posadzone sadzonki plug kilkunastu odmian jeżyny. Zastosowano również kilka kombinacji jeśli chodzi o rodzaj podłoża użytego do ich uprawy. W tym roku skupiliśmy się na wyprowadzeniu zdrowych, odpowiedniej długości i grubości pędów. Owoce z nich będą zbierane w 2021 roku. Będzie to doskonała okazja do zobaczenia jak plonują i w jakim terminie dojrzewają oceniane odmiany jeżyn. Kontrolą jest popularna w uprawie tunelowej kreacji ‘Loch Ness’ czy znana już wielu plantatorom polska odmiana 'Polar’. Poniżej zdjęcia kilku z testowanych odmian, które znalazły się w projekcie, w tym polska nowość odmiana 'Gloria’.

Tegoroczne spotkanie w ramach Malinowego Factory, zorganizowane na początku września było również doskonała okazją do zapoznania się z założeniami tego doświadczenia oraz wysłuchania krótkiej prelekcji przygotowanej przez dr Agnieszkę Orzeł z firmy Niwa z Brzeznej, na temat ocenianych odmian jeżyny oraz wymaganiom jakie ich uprawie oraz owocom stawiają konsumenci.Poprzedni artykułWyzwania dla branży owocowej (cz. II)
Następny artykułGreckie truskawki zostaną w Europie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj