Odmiany malin polskiej i zachodniej hodowli

Krzysztof Sak, Agronom Berries, Malinowe Factory, Uprawa Malin,

Jedną z firm dostarczających sadzonki malin do projektu Malinowe Factory jest Agronom Berries. Część roślin pochodzi z jej własnej produkcji, a część to materiał dostarczony poprzez tą firmę od producentów materiału szkółkarskiego z krajów Europy Zachodniej.

Agronom Berries w swojej ofercie ma zarówno odmiany owocujące na pędach tegorocznych jak i dwuletnich. W firmie tej zwiększa się nie tylko liczba oferowanych odmian, ale również asortyment oferowanych sadzonek. Stąd w ofercie od tego roku znajdują się już nie tylko sadzonki gołokorzeniowe kopane, ale również sadzonki zielone w multiplatach oraz materiał typu long cane.

Jak informuje Krzysztof Sak, z firmy Agronom Berris, w przypadku tradycyjnych plantacji polowych, cały czas największe jest zainteresowanie sadzonkami kopanymi, ważne aby te pochodziły z kwalifikowanych mateczników. Coraz częściej osoby inwestujące znaczne środki na zakładanie nowych plantacji odwiedzają ich szkółkę czasami nawet kilka razy w sezonie, w celu oceny jakości produkowanego materiału. Osoby prowadzące intensywne plantacje w tunelach coraz chętniej kupują za to sadzonki doniczkowane. W tym roku rozpoczęto w gospodarstwie również produkcję sadzonek typu long cane takich odmian jak: 'Laszka’, 'Glen Ample’, 'Radziejowa’ i 'Sokolica’.

W ramach projektu Malinowe Factory bardzo ważne jest sprawdzenie przydatności do uprawy w Polsce najnowszych odmian z krajów europejskich, które w większości polskim producentom znane są z opisów. Tymczasem brakuje obserwacji dotyczących tych odmian przeprowadzonych w naszym klimacie – informuje Krzysztof Sak. Stąd do projektu sprowadzono możliwe największą liczbę sadzonek odmian owocujących na tegorocznych pędach. Z odmian holenderskich są to: 'Kwanza’, 'Kweli’ i 'Imara’ oraz nowość odmiana 'Mapena’. Z hodowli francuskiej są to: 'Paris’, 'Versailles’ i ‘Dauville’. Interesująco zapowiadają się również nowe odmiany z Włoch: 'Enrosadira’ i 'Castion’. Z Polskich odmian do projektu firma Agronom Berries dostarczyła również sadzonki dwóch najnowszych polskich odmian: 'Polonez’ i 'Poemat’, które mają okazać się lepsze niż 'Polka’. W ramach projektu do doświadczenia dostarczono również kwalifikowane, rozmnażane in vitro sadzonki odmiany 'Polka’ (materiał pochodził z Holandii), który ma pokazać jak dobrą odmianą cały czas jest 'Polka’, pod warunkiem że materiał użyty do założenia plantacji jest wolny od wirusów.  
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj