Odmiany malin polskiej i zachodniej hodowli

Krzysztof Sak, Agronom Berries, Malinowe Factory, Uprawa Malin,Jedną z firm dostarczających sadzonki malin do projektu Malinowe Factory jest Agronom Berries. Część roślin pochodzi z jej własnej produkcji, a część to materiał dostarczony poprzez tą firmę od producentów materiału szkółkarskiego z krajów Europy Zachodniej.

Agronom Berries w swojej ofercie ma zarówno odmiany owocujące na pędach tegorocznych jak i dwuletnich. W firmie tej zwiększa się nie tylko liczba oferowanych odmian, ale również asortyment oferowanych sadzonek. Stąd w ofercie od tego roku znajdują się już nie tylko sadzonki gołokorzeniowe kopane, ale również sadzonki zielone w multiplatach oraz materiał typu long cane.

Jak informuje Krzysztof Sak, z firmy Agronom Berris, w przypadku tradycyjnych plantacji polowych, cały czas największe jest zainteresowanie sadzonkami kopanymi, ważne aby te pochodziły z kwalifikowanych mateczników. Coraz częściej osoby inwestujące znaczne środki na zakładanie nowych plantacji odwiedzają ich szkółkę czasami nawet kilka razy w sezonie, w celu oceny jakości produkowanego materiału. Osoby prowadzące intensywne plantacje w tunelach coraz chętniej kupują za to sadzonki doniczkowane. W tym roku rozpoczęto w gospodarstwie również produkcję sadzonek typu long cane takich odmian jak: 'Laszka’, 'Glen Ample’, 'Radziejowa’ i 'Sokolica’.

W ramach projektu Malinowe Factory bardzo ważne jest sprawdzenie przydatności do uprawy w Polsce najnowszych odmian z krajów europejskich, które w większości polskim producentom znane są z opisów. Tymczasem brakuje obserwacji dotyczących tych odmian przeprowadzonych w naszym klimacie – informuje Krzysztof Sak. Stąd do projektu sprowadzono możliwe największą liczbę sadzonek odmian owocujących na tegorocznych pędach. Z odmian holenderskich są to: 'Kwanza’, 'Kweli’ i 'Imara’ oraz nowość odmiana 'Mapena’. Z hodowli francuskiej są to: 'Paris’, 'Versailles’ i ‘Dauville’. Interesująco zapowiadają się również nowe odmiany z Włoch: 'Enrosadira’ i 'Castion’. Z Polskich odmian do projektu firma Agronom Berries dostarczyła również sadzonki dwóch najnowszych polskich odmian: 'Polonez’ i 'Poemat’, które mają okazać się lepsze niż 'Polka’. W ramach projektu do doświadczenia dostarczono również kwalifikowane, rozmnażane in vitro sadzonki odmiany 'Polka’ (materiał pochodził z Holandii), który ma pokazać jak dobrą odmianą cały czas jest 'Polka’, pod warunkiem że materiał użyty do założenia plantacji jest wolny od wirusów.  


Poprzedni artykułProblemy z dorastaniem owoców – Komunikat XX dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA z dnia 19.06.2015
Następny artykułChrońmy plantacje jagodowe przed ptactwem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj