Praktyczne wskazówki dla truskawek w różnych technologiach uprawy

Truskawki odmiany 'Quicky'

W końcówce maja miałem okazję spotkać się z Jackiem Witkowskim z Timac Agro Polska w okolicach Płońska. Wspólnie oglądaliśmy plantacje truskawek w różnych technologiach uprawy. W trakcie lustracji ekspert podzielił się swymi spostrzeżeniami i zaleceniami dotyczącymi aktualnej sytuacji.

Bardzo duże przyspieszenie w tunelach

Owocowanie plantacji w tunelach w wielu gospodarstwach uprawiających najwczesniejsze odmiany dobiegło już końca. W trakcie nagrywania materiału, był to jednak jeszcze półmetek dojrzewania wielu odmian. W odwiedzonych gospodarstwach w tego tupu konstrukcjach uprawiana była m.in. odmiana ‘Quicky’. Jej owoce były bardzo duże, ładnie wybarwione i smaczne. W trzeciej dekadzie maja rozpoczęły się także zbiory odmiany ‘Rumba’ spod folii perforowanej. Różnica w terminie rozpoczęcia zrywania owoców z plantacji prowadzonych w obu technologiach w 2020 roku wynosiła średnio ponad 3 tygodnie i była znacznie większa niż w 2019 r. Z początkiem czerwca ruszają też nieśmiało zbiory z roślin okrywanych agrowłókninami. Wszystkiemu winne są warunki pogodowe. Temperatury są niskie, więc owoce dojrzewają powoli – wyjaśnia doradca TAP.

Aktualne zalecenia nawozowe

Obecnie aby zadbać o rośliny i owoce można aplikować Fertileader Elite w dawce 4-5 l/ha. Produkt ten wzmacnia tkankę owoców, co polepsza ich jędrność. Można ten nawóz stosować z fungicydami, zwłaszcza w obecnie trudnych warunkach pogodowych. – mówi Jacek Witkowski. Przekazuje także ciekawe informacje o pewnym eksperymencie prowadzonym na plantacji jednego z jego klientów. Co będzie badane? Zapraszam na film:

Poprzedni artykułPodsumowanie żywienia i biostymulacji truskawek w tunelach
Następny artykułW łódzkich Poddębicach powstaje jagodowa farma

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj