Podsumowanie żywienia i biostymulacji truskawek w tunelach


W ramach projektu Truskawki w tunelach realizowanego przez czasopismo Jagodnik i firmę Haygorve w porozumieniu z partnerami branżowymi, tunel numer 5  w opiekę powierzono firmie Calfert. Specjalista z tego przedsiębiorstwa, Albert Zwierzyński, prowadził uprawę odmiany ‘Flair’ na podniesionych zagonach ściółkowanych czarną agrowłókniną. Postanowił podzielić się informacjami na jej temat. Jego wypowiedź została zarejestrowana w poniższym materiale filmowym.

Zadbać o podstawy od samego początku.

Od początku bardzo ważne było, zarówno w sezonie 2019 jak i 2020, by rośliny wytworzyły rozległy i efektywnie działający  system korzeniowy. Stosowaliśmy więc żywienie fosforowe i wapniowe od samego początku. Aplikowany był Fertygold 9-45-15 + mikro. Pożywka była wzbogacana mikroelementowym produktem Calfert Berry Duo a także magnezowym preparatem Calfert Basic Magnez. Wykorzystywany był tu także preparat Humik. Fertygacja daje rozległe możliwości stosowania wielu wartościowych produktów, a te wymienione to tylko niektóre z wartościowych propozycji w ofercie firmy Calfert – informuje Albert Zwierzyński. O tym jak zmieniało się wraz z kolejnymi fazami fenologicznymi truskawek nawożenie można dowiedzieć się z materiału filmowego. A. Zwierzyński do żywienia roślin w tunelu, nad którym miał pieczę wplótł także produkty aplikowane dolistnie.

Celem nawożenia dolistnego wspomożenie rośliny w trudnych okresach

Jednym z produktów polecanych przez eksperta jest Aminocomplex. To mieszanina aminokwasów wraz z mikroelementami. Od 2020 roku strategia nawożenia truskawek obejmuje także Aminovital Power. To także produkt aminokwasowy, który odznacza się bardzo silnym efektem biostymulacyjnym. Nowością w bieżącym sezonie był stosowany tu preparat Valkiria Power Alg. Zdaniem A. Zwierzyńskiego produkt ten świetnie sprawdza się, gdy tworzą się generatywne części roślin. Tym bardziej że w sezonie 2020, proces inicjacji pąków kwiatowych był zaburzany. Poprzez niekorzystane warunki atmosferyczne, a nawet występowanie przymrozków. Dlatego zarówno na plantacjach pod osłonami jaki i w otwartym polu świetnie sprawdził się preparat produkowany z wysokiej jakości alg norweskich o nazwie Valkiria Power Alg.

Zadbać o jakość owoców

Gdy rozmawiam z konsumentami  przez jakość rozumieją przede wszystkim smak. Bardzo ważne jest dla nich także to, by owoce miały długą trwałość pozbiorczą. Aby zadbać o jędrność owoców polecam zabieg z wykorzystaniem Wapno Mix Micro . To produkt zawierający chlorkową formę wapnia wzbogacony manganem i cynkiem. Z kolei zabiegi z wykorzystaniem Potasil Plus Krzem, które rekomenduję wykonywać cyklicznie, w okresie zbiorów owoców nabierają szczególnego znaczenia. Krzem ma bowiem pozytywny wpływ na wydłużanie shelf-life truskawek. Krzem i wapń można również spotkać w produkcie Calleaf Calcium, rekomendowanym przez plantatorów z rejonu Czerwińska nad Wisłą, którzy w okresie owocowania regularnie stosują ten produkt. I podkreślają walory jakościowe owoców, z roślin na których był aplikowany Calleaf Calcium – informuje A. Zwierzyński. To tylko niektóre z jego zaleceń.

Więcej na temat wkładu firmy Calfert w projekt Truskawki w tunelach oraz o aktualnych zaleceniach nawozowych można dowiedzieć się z poniższego filmu.

Osoby zainteresowane wsparciem w uprawie truskawek ze strony firmy Calfert zapraszamy do kontaktu: tel. 533 373 709 lub adresem e-mail: albert@calfert.pl.





Poprzedni artykułPoczątek skupu truskawek – co przyniosą najbliższe tygodnie? DEBATA ON-LINE
Następny artykułPraktyczne wskazówki dla truskawek w różnych technologiach uprawy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj