Późne odmiany truskawek w projekcie
W projekcie Truskawkowe Inspiracje zaprezentowano kilka późnych odmian truskawek, które wyróżniają się swoimi unikalnymi cechami. Oto krótki przegląd tych odmian

Szkółka Hortplant dostarczyła do projektu nową odmianę Hobby. Nasz cel hodowlany, aby stworzyć konkurencyjną późną odmianę, został spełniony. Owoce Hobby są ładne, smaczne i z połyskiem, choć plenność nie jest jeszcze porównana, ponieważ zbiory nie są podsumowane. Kondycja krzaków i plantacji jest zadowalająca, a trwałość owoców, smak oraz poziom cukru również są na wysokim poziomie – mówi Jerzy Dominikowski ze szkółki Hortplant.

Odmiana Hobby

  • Okres dojrzewania: Późna
  • Cechy: Ładne owoce, zadowalająca kondycja krzaków i plantacji, wysoka trwałość owoców, dobra lub bardzo dobra w smaku.
  • Uwagi: Zaleca się uprawę na pojedynczych zagonach w celu lepszej ochrony przed szarą pleśnią.

Szkółka Poland Plants dostarczyła sadzonki odmian Destiny i Malwina. Destiny, o rozłożystych krzakach i łatwiejszym zbiorze, owocowała wcześnie w tym sezonie, dając średniej wielkości, słodkie owoce – mówi Wojciech Woźniak z Poland Plants.

Odmiana Destiny

  • Okres dojrzewania: Późna (sezon dosyć specyficzny, więc owocowanie odbywa się nieco wcześniej)
  • Cechy: Rozłożysty pokrój krzaków, łatwiejsze zbiory dzięki wyciągniętym kwiatostanom, średniej wielkości, jasno-czerwone owoce, słodkie z lekką kwaskowatością.

Odmiana Malwina

  • Okres dojrzewania: Późna
  • Cechy: Owoce zawiązują się obficie, zdrowotność krzaków na wysokim poziomie, brak wypadów i nierówności we wzroście.
  • Uwagi: Nie jest najbardziej plenna, ale zapewnia duże plony przy odpowiedniej pielęgnacji.

Szkółka Niewczas dostarczyła na potrzeby projektu również dwie późne odmiany: Florence i Malwina.

Odmiana Florence

  • Okres dojrzewania: Późna
  • Cechy: Duże, ładnie wybarwione owoce z połyskiem, stożkowaty kształt, odmiana bardzo plenna.

W projekcie znalazły się również inne późne odmiany ze szkółki Geoplant Vivai (GRA145-5, GRA-106 i Talia) oraz ze szkółki Kaack (PEZ 133). Przedstawimy je w kolejnym materiale.

Zaprezentowane odmiany truskawek w projekcie Truskawkowe Inspiracje mają na celu pokazanie różnorodności i jakości późnych odmian. Każda z tych odmian posiada swoje unikalne cechy. To pozwala na wybór odpowiedniej odmiany do specyficznych warunków uprawy i oczekiwań rynkowych. Wszystkie te odmiany jak również nową kolekcję 30 odmian truskawek można zbędzie zobaczyć już 6 lipca podczas finałowego spotkania Truskawkowych Inspiracji. Zapraszamy do Rejestracji.

Poprzedni artykułOwoce przemysłowe – analiza rynku, cz. 2: truskawki, maliny, haskap
Następny artykułW Rumunii powstanie kolejna szkółka Fall Creek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj