Z uwagi na sprzyjające warunki pogodowe tegoroczny sezon produkcji sadzonek plug w firmie Poland Plants przebiegł wyjątkowo sprawnie. Dzięki temu wyprodukowane tutaj sadzonki trafiły do klientów w optymalnym terminie.

Dobry rok na produkcję sadzonek

Jak każdego roku, zamówienia przyjmowane były do końca czerwca. Większość produkcji sadzonek była realizowana zgodnie z przyjętymi wcześniej zamówieniami, oczywiście z lekkim zapasem. Realizację zamówień rozpoczęto na początku sierpnia w zależności od odmiany, ponieważ jedne potrzebują więcej czasu na ukorzenienie się, a inne mniej. 

Sadzonki doniczkowane typu plug (tzw. 4-tygodniowe) produkowane są w szkółce kontenerowej. Materiał do ich produkcji pochodzi z Holandii. Tam pozyskiwany jest w specjalistycznych szklarniach. Jest to uprawa bezglebowa – rośliny mateczne rosną w substracie, zazwyczaj na wysokich stołach.

Pozyskane z roślin matecznych rozetki sadzone są w multiplatach, w sterylnym substracie. Daje to gwarancję zdrowotności wyprodukowanych sadzonek. Cały proces ukorzeniania w tym roku był krótszy względem poprzednich lat i trwał  4-6 tygodni. Gotowy materiał wyciągany jest z multiplatów i pakowany w drewniane skrzynki. Z uwagi na to, że są to sadzonki doniczkowane, wysłane są w skrzynkach ustawianych na paletach.

Jakie odmiany cieszą się powodzeniem?

‘Asia’ – mimo trudności uprawowych odmiany ‘Asia’ w dalszym ciągu jest to numer 1 jeśli chodzi o zainteresowanie klientów. Odmianę tę klienci cenią za walory smakowe, plenność oraz wygląd owoców. Minusem tej odmiany jest to, że owoce są bardzo duże, ale lekkie i często pełna łubianka nie osiąga wymaganej wagi. 

‘Cory’ – odmiana ta ma duże owoce, plonuje na wyrównanym poziomie od początku zbiorów do ich końca. Są one bardzo smaczne, lekko kwaskowate. Jasne, nieciemniejące. Kreacja wykazuje dużą  tolerancję na wymarzanie oraz choroby odglebowe. Owoce odznaczają się bardzo dobrą trwałością pozbiorcza. Rozpoczęcie zbiorów przypada pod koniec maja, około 5 dni po odmianie ‘Romina’.

Cory

‘Malwina’ – to jedna z najpóźniejszych odmian. Doceniania głównie za późny termin owocowania, znacznie wydłużają sezon zbiorów. Owoce ‘Malwiny’ są bardzo smaczne i dobrze wybarwione. W przypadku tej odmiany należy pamiętać o tym, że rośliny cechują się dużym pokrojem i sadzonki tej odmiany należy sadzić w większych odstępach. Wymaga również ograniczonego nawożenia azotem lub wręcz nie stosowania nawozów azotowych.

‘Lola’ – obiecująca odmiana, która wymaga jednak dalszych obserwacji. Kończący się właśnie sezon potwierdził, że ‘Lola’ jest bardzo plenną kreacją. Dała smaczne i duże owoce, które radziły sobie nieźle w transporcie. Nadesłane zdjęcia od klientów pokazywały, że ciężar owoców nierzadko przekraczał 50 g.

Harmony’ – odmiana produkowana w doniczkach i oferowana w standardzie sadzonek jako plug, mini tray i tray oraz w standardzie frigo. Dedykowana jest do uprawy przez doświadczonych plantatorów. Przeznaczona jest do upraw sterowanych. Jest bardzo plenna, a jej owoce są średniej wielkości. Odmiana silnie wegetatywna. W jedną metrową matę rekomendowane jest sadzenie do 6 roślin.

‘Romina’ – zaletą tej odmiany jest wczesny termin owocowania, trwałość owoców, ich smak oraz bardzo atrakcyjny wygląd. Ważne jest również to, że truskawki tej odmiany nie drobnieją. Podobnie jak odmiana ‘Cory’ wykazuje wysoką odporność na choroby odglebowe.

Truskawki odmiany 'Romina’

Co zrobić aby doniczka się dobrze przyjęła?

Przede wszystkim należy zadbać o to, by sadzonka była wysadzona w odpowiednim czasie, najlepiej zaraz po jej dostarczeniu. Należy zwracać uwagę na to, by sadzonki nie były przesuszone. Gleba przed sadzeniem powinna być odpowiednio przygotowana i koniecznie należy zadbać o jej dobre nawodnienie. Dobrze byłoby także wykonać badania gleby, aby zapobiec ewentualnym niedoborów składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin.

Najważniejsze zalety sadzonek doniczkowanych to:

  • znakomicie nadają się do transportu nawet w wysokich temperaturach,
  • łatwo się je sadzi, zarówno ręcznie jak też przy wykorzystaniu sadzarek chwytakowych,
  • sadzonki te utrzymują wilgoć, co jest bardzo ważne w przypadku zmiany pogody, bądź chwilowym niedoborze pracowników,
  • stosowanie sadzonek doniczkowanych daje możliwość uzyskania pełnego zbioru w kolejnym roku po posadzeniu, przy zachowaniu odpowiedniego terminu sadzenia,
  • sadzonki te po wysadzeniu w miesiącu sierpniu wymagają mniejszego nakładu pracy względem sadzonek frigo

Autorzy tekstu: Monika Samolej i Wojciech Woźniak, Poland PlantsPoprzedni artykułIII Jagodowe Mistrzostwa Świata na Narodowym
Następny artykułBerry Fest – pierwszy przegląd alkoholi z owoców jagodowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj