Pineberry – biała truskawka




Pineberry to jedna z najbardziej unikalnych pozycji w portfolio Beekers Berries. Wykształca ona małe, okrągłe owoce. Są białej barwy, przechodzącej w delikatny róż. Posiadają czerwone pestki. Miąższ jest soczysty i słodki, biały. Pineberry to pewien koncept hodowlany odwołujący się do starych południowoamerykańskich truskawek. Jego rezultatem jest odmiana ‘Natural Albino’.

Dlaczego biała truskawka?

Twórcy odmiany przypominają, że truskawki pochodzące z Ameryki Południowej były białe. Odkryli je europejscy żeglarze i przewieźli do Europy. Tam zostały spontanicznie skrzyżowane z czerwonymi truskawkami pochodzącymi z Ameryki Północnej o czerwonej barwie. W trakcie kolejnych lat niemal zupełnie zapomniano o białej truskawce. Jednak Holender, Hans de Jong, postanowił odtworzyć smak i wygląd owoców jakim cieszyć mogli się ludzie żyjący 200 lat temu. Przy okazji odniósł komercyjny sukces.

Pineberry a tradycyjna truskawka

Uwagę zwraca wiele różnić pomiędzy typowymi odmianami truskawki czerwonej a pineberry:

Biała truskawka ‘Natural Albino’ Typowe czerwone odmiany
Mały, delikatny owoc Większy i twardszy owoc
Biały miąższ z czerwonymi pestkami Czerwony miąższ z żółtymi pestkami
Smak nieco podobny do ananasa Słodki, truskawkowy smak
Wymagane zapylenie krzyżowe Krzewy samopłodne
Przeciętny zbiór to 100 g/krzew Przeciętny zbiór to ponad 500 g/krzew

 

Zwłaszcza kwestia zapylenia krzyżowego jest istotna. Uprawa wyłącznie odmiany ‘Natural Albino’ nie jest możliwa. W sąsiedztwie znajdować muszą się czerwone odmiany truskawek, a pyłek ma być przenoszony dzięki obecności dużej liczby owadów zapylających.

Biała truskawka – możliwe wykorzystania

Odmiana ‘Natural Albino’ dostępna jest w sprzedaży. To sprawia, że można zakupić sadzonki i cieszyć się owocami zrywanymi prosto z krzewu. Możliwe jest nabycie owoców i ich konsumpcja prosto z punetki. Można jednak także pokusić się o przyrządzenie potraw zawierających nietypowe owoce. Beekers Berries na swej stronie internetowej zamieścił listę sprawdzonych receptur. Zachęca też wszystkich lubiących eksperymenty kulinarne do odkrywania kolejnych potraw i dzielenia się nimi za pośrednictwem serwisu internetowego hodowcy.

Źródło: http://www.beekersberries.nl







Poprzedni artykułAkademia Uprawy Truskawek 2018 – fotogaleria
Następny artykułKonferencja Borówkowa 2018 z bogatą ofertą firm (cz. 1)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj