Na borówkowych plantacjach powoli zbliża się kwitnienie. Ostatnie spadki temperatur spowolniły tę fazę wzrostu, ale u niektórych odmian już nieśmiało otwierają się pierwsze kwiaty. Wielu plantatorów zadaje sobie też pytanie – Czy już należy rozpocząć nawożenie z fertygacją? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Bartłomieja Drzazgi, z firmy Timac Agro Polska. Spotkaliśmy się z nim na plantacji Borówkowego Factory w Karczmiskach.

Podczas ostatnich spotkań i rozmów telefonicznych wielu producentów borówki zadaje mi pytania: Czy już zacząć fertygację borówki? lub Kiedy zacząć fertygację borówki?. Powiem krótko – jeszcze NIE! – wyjaśnia Bartłomiej Drzazga. Większość plantacji borówkowych w Polsce jest prowadzona w tradycyjny sposób poprzez uprawę w rodzimym gruncie, wzbogaconym w materie organiczną. Zazwyczaj też, na tego typu plantacjach podstawowe nawożenie wykonuje się z użyciem nawozów posypowych. Stosuje się je już od wczesnej wiosny (prawidłowe dawki powinno się określić na podstawie analiz gleby). Dostarczone wraz z nimi składniki pokarmowe w zupełności wystarczą na początkowy wzrost roślin borówki.

Zbyt wcześnie rozpoczęta fertygacja z użyciem nawozów azotowych może wręcz mieć negatywny wpływ na rośliny. Można bowiem pobudzić wtedy rośliny do przyspieszonego wzrostu, a przecież do połowy maja ciągłym zagrożeniem są przymrozki – przypomina ekspert z firmy Timac Agro.

Fertygację najlepiej rozpocząć gdy gleba osiągnie temperaturę powyżej 10-12C. Wtedy większość zawartych w glebie składników jest już w pełni dostępna dla roślin. Zazwyczaj jest to zbieżne z okresem początku lub pełni kwitnienia borówki. Fertygację borówki warto rozpocząć od nawozu Fertiactyl Starter, dzięki któremu dostarczamy azot, fosfor i potas a dodatkowo biostymulacji, która pomaga roślinom w niestabilnych warunkach pogodowych wczesnej wiosny oraz kwasy humusowe i fulwowe, które poprawiają kondycję gleby. W dalszym etapie warto sięgnąć po wieloskładnikowy nawóz KSC-1 z przewaga fosforu – zaleca Bartłomiej Drzazga.

Plantacja borówki odmiany BLUECROP tuż przed kwitnieniem


Poprzedni artykułSkąd się biorą polskie truskawki już w kwietniu?
Następny artykułMetoda mapowania pól i badania laboratoryjne gleby – o co w tym chodzi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj