Pierwsze prace na plantacjach

Uczestnicy spotkania w Błędowie




W dniu 15 lutego w Błędowie pod Grójcem odbyło się spotkanie o tematyce jagodowej. Jego głównym organizatorem była firma Szałas Agro. Udział w nim wzięli także przedstawiciele firm Agropartners, Royal Brinkman i Delhy. Przedstawiciel ostatniego z podmiotów powiedział nieco na temat najbliższych zadań i obowiązków jakie czekają na ogrodników na plantacjach.

Dostosować się do pogody

O pierwszych zabiegach na plantacjach jagodowych mówił Andrzej Turkiewicz z Delphy. Zalecił, by w jak największym możliwie stopniu analizować przebieg pogody. Sprzyjają temu stacje meteorologiczne. Dane pogodowe ułatwiają planowanie zabiegów. Szczególnie ważna jest znajomość liczby godzin chłodu. Zbyt wczesne stymulowanie pobudzania wegetacji może być szkodliwe dla wzrostu roślin i ich wegetacji. Znając ten parametr a także opierając się o metody mapowania np. truskawek powtarzających owocowanie, można dość dokładnie przewidzieć kwitnienie i owocowanie. To z kolei ułatwia planowanie logistyki zbiorów i organizację pracy rwaczy.

W przypadku kwater narażonych na wiatr o szybkości powyżej 80 km/ha prelegent zasugerował otoczenie działki wiatrochronem w postaci specjalnych sieci. Ostatnie tygodnie zimy A. Turkiewicz proponował poświęcić na kalibrację urządzeń mierniczych, przegląd technicznej kondycji tuneli, czy analizy składu chemicznego ziemi, substratów oraz wody. Tam, gdzie truskawki lub maliny uprawia się w tunelach warto wymienić 7 mm sznury mocujące folię co 5 lat. Po tym czasie tracą one w sporej części odporność na zerwanie podczas wichury.

Andrzej Turkiewicz w trakcie swego wystąpienia

Pora na retrospekcję

Doradca Delphy sugerował także, by przeanalizować presję szkodników stwarzających problemy zeszłym sezonie. Duża część szkodników zimuje, więc jeżeli strategia ochrony w minionym sezonie nie była wystarczająco efektywna, to wczesna wiosna a nawet schyłek zimy jest dobrym okresem do chemicznej eliminacji zagrożenia. Samice przędziorka w tym czasie można likwidować silnym akarycydem z adiutantem. Można też redukować populacje mszyc za pomocą pyretroidów przed introdukcją organizmów pożytecznych. Wśród nich jest dobroczynek kalifornijski, to rozwiązanie biologiczne które z powodzeniem jest już stosowane na wielu polskich plantacjach.

Inne ważne sugestie i informacje

W ocenie prelegenta herbicydy są dużym zagrożeniem dla kondycji uprawnych roślin i powinno się ich zastosowanie maksymalnie ograniczać np. poprzez wykorzystanie ściółkowania lub technologii upraw bezglebowych. Znaczenia nabiera także obserwowanie roślin pod kątem występowania uszkodzeń mrozowych. Te dość powszechnie występują na roślinach w całej niemalże Polsce nawet do końca maja. W obszarze regeneracji po ich wystąpieniu szczególnie godne polecenia są preparaty algowe. Z kolei kombinacja ich, siarkowego produktu i wodorowęglanu potasu generalnie podnosi zdrowotność truskawek.

Na szczegółową relację z tego wydarzenia zapraszam do czasopisma „Jagodnik” 4/2022.







Poprzedni artykułJakie zmiany w portfolio Sumi Agro Poland przynosi 2022 rok?
Następny artykułMaliny w tunelach, cz. 4: Ochrona przed szkodnikami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj