Optymalizacja nawożenia truskawek

Umiejętnie prowadzone nawożenie, także poprzez systemy fertygacyjne, to czynnik który w dużej mierze determinuje plonowanie truskawek. To przekłada się na zwiększenie dochodowości prowadzenia plantacji. Nic więc dziwnego, że to właśnie optymalizacja nawożenia truskawek znalazła się w centrum omawianych tematów podczas spotkania plantatorów zorganizowanego koło Puchaczowa. Organizatorem wydarzenia była firma Timac Agro, obecni byli też przedstawiciele firm Bayer i Soldrip, oraz dr inż. Dariusz Paszko z UP w Lublinie.

Optymalizacja nawożenia truskawki

Inez Gamrat z Timac Agro mówi o właściwościach preparatów nawozowych Timac Agro

Żywienie roślin musi być prowadzone na optymalnym dla nich poziomie. Zbyt małe dawki nawozów doprowadzą do zniżki plonu, czy wręcz ogłodzenia truskawek. Pamiętać jednak należy, że nadmierne nawożenie prowadzi z kolei do toksyczności, a w rezultacie do utraty plonu. Jednym z pierwiastków na nadmiar którego truskawki reagują źle jest azot. Przenawożenie tym składnikiem skutkuje pogorszeniem rozwoju roślin i ich plonu. W ofercie Timac Agro, poza typowymi nawozami o zróżnicowanych kompozycjach (co pozwala na wybór produktu najlepiej dostosowanego do aktualnych potrzeb), ważne miejsce zajmują biostymulatory. Algi morskie to rośliny poddawane stresogennym czynnikom, a mimo to silnie rosną tworząc 250 ton suchej masy na ha. Ekstrakcja substancji antystresowych i dodanie ich do produktów używanych w ogrodnictwie poprawia wegetację i plonowanie uprawianych roślin. Oprócz wyciągu z alg morskich do nawozów granulowanych dodawany jest też mezocalc. To odżywczy, wysoko reaktywny węglan wapnia pochodzenia organogenicznego. Substancja ta optymalizuje odczyn pH w strefie korzeniowej, podnosi możliwości pobierania składników pokarmowych z gleby, poprawia efektywność przebiegu mineralizacji oraz przemian azotowych oraz stanowi dobre źródło odżywczego wapnia. Produktem, w którym znajduje się aż 76% mezocalcu, a także wyciąg z alg morskich, jest Physiomax 975, dopuszczony także do produkcji ekologicznej. Innym interesującym produktem który można stosować na plantacjach ekologicznych jest Ecovigor AA. Zawiera on 3% azotu w formie organicznej – wywar z melasy i alg morskich poddawany kontrolowanej fermentacji, oraz 7% tlenku potasu. Zawiera także 15% aminokwasów. Optymalizacja nawożenia pozwoli na uzyskanie wyższych plonów przy podobnych kwotach przeznaczanych na zakup nawozów. Dowiodło tego doświadczenie zrealizowane w 2015 roku w Grodzieńcu koło Czerwińska nad Wisłą w gospodarstwie Jacka Witkowskiego.

Nawozy Timac Agro w praktyce

We wspomnianym doświadczeniu sformułowane zostały dwa programy nawożenia. W kwaterze kontrolnej plantator stosował produkty już sprawdzone w poprzednich latach, wedle swej wiedzy i bieżącego zapotrzebowania roślin. W kwaterze obok wprowadzono program żywienia truskawek oparty wyłącznie o produkty Timac Agro.

W kontroli do nawożenia wykorzystano produkt bezchlorkowy, który w składzie zawierał N 12%, P2O5 8%, K2O 16%, MgO 3%, S 10%, B 0,02%, Fe 0,06% i Zn 0,01%. Wysiany został też nawóz zawierający azot, potas i wapń w kompozycji N 14,2%, K2O 24% oraz CaO 12%. Łączny koszt tych produktów wyniósł 2068 zł/ha. Wykonano także aplikację produktów płynnych których sumaryczna cena wyniosła 856 zł/ha. W części plantacji, gdzie testowano nawozy Timac Agro z granulatów wysiano Eurofertil 33 N-pro. To produkt bezchlorkowy , który zawiera 8% N, 8% P2O5, 17% K2O, 3% MgO, 37% SO3, 8% CaO oraz 0,1% Zn i 0,15% B. Na kwaterze doświadczalnej wykorzystano także Sulfammo 23 Npro. Ten produkt składa się z 23% N, 7% CaO, 3% MgO, 31% SO3. Łączny koszt tych nawozów był znacznie niższy niż w kwaterze kontrolnej, wyniósł 1544 zł. Droższe były za to nawozy płynne. Koszt ich zakupy wyniósł 1547 zł. Zastosowano Fertiactyl Starter w dawce 5 l/ha, a także Fertlileader Axis oraz Gold w dawkach po 3 l/ha. Wykorzystano preparat Maxifruit – 2,5 l/ha a także preparaty Fertileader Vital – 4 l/ha i dwukrotnie Fertileader Elite w takiej samej dawce. Ogólnie jednak warto podkreślić, że oba programy nawożenia truskawek kosztowały mniej więcej tyle samo. W kwaterze kontrolnej całkowity koszt preparatów do żywienia truskawek wyniósł 2924 zł, a w kwaterze Timac Agro 3091 zł. Znacząca okazała się natomiast różnica w plonowaniu. Od 28 maja do 26 czerwca przeprowadzono 12 zbiorów z kwatery kontrolnej. Po przeliczeniu pozyskanego plonu na 1 ha, okazało się, że zebrano 10902 łubianki owoców. W kwaterze, gdzie rośliny żywione były preparatami Timac Agro pozyskano 12092 łubianek truskawek. Różnica wyrażona masą to ok. 2,5 t co przełożyło się na większy zysk wynoszący 10708 zł/ha. Zdaniem ogrodnika różnica dotyczyła także jakości. Owoce były bardziej jędrne i lepiej znosiły krótkie przechowywanie.

Fertygacja ważna dla plonowania

Piotr Szurek z Timac Agro mówił o fertygacji truskawek

Specjaliści z Timac Agro zachęcali przybyłych na spotkanie plantatorów do rozważenia nawadniania plantacji  w oparciu o system fertygacji. Program nawożenia realizowany przez system fertygacyjny układa się na podstawie zarówno analizy chemicznej gleby jak i wody. Ponad to sukcesywnie warto prowadzić lustrację kondycji roślin i pogody, aby zoptymalizować  nawożenie i podlewanie. Najważniejsze korzyści płynące ze stosowania fertygacji to precyzja nawożenia, jego równomierność, ograniczenie stosowanych dawek i nakładu pracy, poprawa jakości pozyskiwanego plonu. Nawozy do fertygacji muszą być przede wszystkim doskonale rozpuszczalne. Gama nawozów KSC przeznaczonych do fertygacji charakteryzuje się kombinacją wysokiej jakości surowców, łatwo dostępnymi formami azotu, niską zawartością chlorków i wysoką rozpuszczalnością w wodzie, która wynosi ok. 99,8%. Co ważne, dzięki substancjom organicznym nawet w wyższych stężeniach poziom wskaźnika EC pozostaje na mniejszych poziomach. Podawanie nawozów z serii KSC w praktykowanych stężeniach nie wpływa także na zmianę odczynu pH pożywki.

 Poprzedni artykułLuna Sensation 500 SC z rozszerzoną rejestracją
Następny artykułJak poradzić sobie z ochroną, gdy pogoda wybitnie nie sprzyja?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj