Przygotowanie plantacji truskawek do spoczynku zimowego

Dr hab, Zbigniew Jarosz z UP w LublinieAktualnie mamy jeden z ostatnich momentów na lustracje plantacji truskawek, przed spoczynkiem zimowym oraz podjęcie decyzji o wykonaniu ostatnich w tym sezonie zabiegów ochrony oraz nawożenia. Prowadząc lustrację należy zwrócić szczególną uwagę w jakiej kondycji znajdują się rośliny. Czy są prawidłowo odżywione oraz czy występują objawy chorób, lub odnotowana jest obecność szkodników. Jeśli w trakcie lustracji zidentyfikowaliśmy problem, to należy podjąć odpowiednie kroki, tak aby wspomóc roślinę w regeneracji uszkodzeń lub zastosować odpowiedni środek ochrony roślin celem zwalczania danego agrofaga. Wybierając nawozy dolistne oraz te o działaniu biostymulującym warto sięgnąć po preparaty, które wspomogą proces regeneracji roślin i poprawiają ich wytrzymałości na niekorzystne warunki panujące zimą.

Dlatego zachęcam plantatorów truskawek, aby ładną i ciepłą pogodę wykorzystali do przeprowadzenia odpowiednich zabiegów nawożenia i stymulacji plantacji truskawek, przed spoczynkiem zimowym. Jak wspomóc rośliny, przed zimą? Na jakie aspekty nawożenia i stymulacji roślin, należy jeszcze zwrócić uwagę i które pierwiastki sprzyjają dobremu przygotowaniu truskawek do spoczynku zimowego? Na te i inne pytania, w niniejszym materiale filmowym odpowiada dr hab. Zbigniew Jarosz.

Zespół Doradcy Jagodowego

Poprzedni artykułZbiory owoców na świecie – doniesienia i przewidywania
Następny artykułPolscy ogrodnicy wizytują BASF

3 KOMENTARZE

 1. Witam !
  Niesamowicie pouczający odcinek i slowa dr hab. Zbigniewa Jarosza, czy można prosic jasniej dlaczego krzem zastosowac za okolo 10 dni. ?? Dodam iż zajmuję się produkcją truskawki deserowej i bardzo chetnie powiększe swoja dotychczasową wiedzę na jej temat.
  pozdrawim
  inż. Łukasz Sarniak

  • Witam,
   Materiał kręcony był wcześniej, w momencie kiedy temperatury były jeszcze dosyć wysokie i za wcześnie było na stosowanie zabiegów wzmacniających odporność roślin na niskie temperatury. Rekomendujemy zastosowanie nawozów krzemowych po 15 października tak, aby rośliny miały jeszcze czas na wchłonięcie kwasu ortokrzemowego i zagęszczenie soku komórkowego.
   Pozdrawiam,
   dr hab. Zbigniew Jarosz
   Doradca Jagodowy

 2. Witam.Ma pytanie do pana doktora.Jak poradzic sobie z antraknozą w truskawlach.Oprysk Luna od poczatku kwitnienia.Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj