Ochrona truskawek w tunelach po zbiorze





Powoli końca dobiegają zbiory truskawek w tunelach. Z jednej strony kontynuować warto ochronę tych ostatnich owoców, by zachować ich wysoką jakość i tym samym zadowalający walor handlowy. Z drugiej zaś myśleć trzeba już o przygotowaniu krzewów do kolejnego sezonu. Wiele z decyzji i zabiegów podjętych teraz rzutować będzie na wyniki jakie plantatorzy zanotują w kolejnym sezonie.

Ocena zagrożenia powodowanego przez przędziorki i roztocza

Szkodniki te w okresie lata potrafią rozwijać się bardzo intensywnie. Niszczą liście, a to z kolei ogranicza rozwój pąków. Właściwa lustracja pozwoli na ocenę zasadności wykonania zabiegu. Plantator do dyspozycji ma takie preparaty jak Ortus 05 SC, Vertigo 018 EC oraz Koromite 10 EC. Zwalczają one oba omawiane szkodniki. Uzupełniająco można zastosować preparat sylikonowy Next Pro w mieszaninie z chemicznym preparatem Vertigo lub oddzielnie. W pierwszym przypadku zalecane stężenie to 0,1%, a w drugim 0,1-0,2%. Efektywność zabiegów przeciw szkodnikom wzmaga ścięcie i usunięcie liści. Wówczas ciecz robocza łatwiej pokrywa najmłodsze liście na których żerują szkodniki. Ten agrotechniczny zabieg redukuje także najczęściej presję chorób grzybowych w przyszłym sezonie – mówiła w gospodarstwie Konrada Kozakiewicza w Michałowie Barbara Błaszczyńska.

Uwaga na szkodniki glebowe!

Jak informuje B. Błaszczyńska, z wielu regionów Polski napływają liczne sygnały o zagrożeniu powodowanym przez szkodniki glebowe. Dotyczy to głównie pędraków i opuchlaków. W ich zwalczaniu można sięgać po produkty takie jak Larvanem czy wybrane z serii Nemasys. Ograniczać presję tych szkodników można częściowo także poprzez likwidowanie dorosłych form, a więc chrząszczy. Te czynią zatokowe wżery na liściach. Można je zwalczać przy użyciu Mospilanu 20 SP czy Kobe 20 SP.

Kontynuacja walki z chorobami

Warunki pogodowe jak dotąd sprzyjały rozwojowi szarej pleśni i białej plamistości liści. Plantatorzy wciąż mają możliwość zwalczania tych chorób. Miały one w tym sezonie szansę wytworzyć duży potencjał infekcyjny. Pierwszym etapem przeciwdziałania dalszemu rozwojowi tych zagrożeń jest usunięcie liści z plantacji, a kolejnym oprysk preparatami na bazie tiofanatu metylu, takimi jak Topsin 500 SC, Tiptop 500 SC czy Yamato 303 SE. – informowała B. Błaszczyńska. Przypomniała, że na plantacjach założonych z odmian wrażliwych na mączniaka prawdziwego także i ta choroba może stanowić zagrożenie dla roślin. Tu z pomocą przyjść mogą takie rozwiązania jak Nimrod 250 EC, Penkona 100 EC czy Domark 100 EC i produkty siarkowe.

Zapraszamy do obejrzenia filmu na którym B. Błaszczyńska mówi bardziej szczegółowo na temat ochrony pozbiorczej truskawek w tunelach:







Poprzedni artykułCeny malin w Serbii jak 13-14 lat temu
Następny artykułKoniec kwitnienia borówki – rosną owoce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj