Zabieliło się w regionie wareckim, nie tylko od kwitnących na początku maja sadów. Duża część truskawkowych plantacji okryta została agrowłókniną. Jak można usprawnić proces okrywania plantacji i jakie tkaniny najlepiej używać do tego celu? Zobaczcie jak to jest robione w gospodarstwie Mateusza i Magdaleny Włodarczyków, gdzie trwa projekt Truskawkowe Inspiracje.

Większość plantacji należących do Mateusza i Magdaleny zostało już okryte agrowłókniną. Wymaga to dużych nakładów pracy, ale warto. Zastosowanie agrowłóknin okazuje się najlepszym sposobem zabezpieczenia truskawkowych plantacji przed przymrozkami. By usprawnić tę czynność Pan Mateusz zdecydował się w tym roku kupić tkaninę Agro Marina z firmy Agrimpex o szerokości 25 m. To pozwala znacząco skrócić czas potrzebny na okrywanie plantacji a zarazem, ogranicza się ryzyko uszkodzenia (przygniatania) roślin na skrajnych rzędach.

 

Przykrycie 1 ha plantacji agrowókniną Agro Marina o szerokości 25 metrów zajmuje 25 do 45 minut.  

Bardzo istotne jest używanie do okrywania plantacji worków wypełnionych piaskiem. Dzięki temu nie dochodzi do uszkadzania materiału. Nie uszkadza się też samych roślin, jak ma to niekiedy miejsce przy obsypywaniu ziemią. Jak informuje Rafał Szewczyk z firmy Agrimpex, jeden taki worek waży około 7 kg i bardzo dobrze sprawdza się przy okrywaniu plantacji. Ponadto worki łatwo można uprzątnąć z plantacji gdy usuwana jest agrowłóknina.

Rafał Szewczyk z firmy Agrimpex zaleca używanie worków do stabilizacji agrowłókniny

Zastosowana w tym gospodarstwie agrowłóknina to Agro Marina. Technologia w jakiej wykonana została ta agrowłóknina zapewnia przepuszczanie wody, podczas opadów deszczu. Nie ma ryzyka przygniatania roślin pod ciężarem agrowłókniny, gdyż woda może swobodnie przez nią przenikać – podkreśla Rafał szewczyk.

Plantacje truskawek przykryte agrowłókniną Agro Marina o szerokości 25 m






Poprzedni artykułTo może być najtrudniejszy sezon dla owoców przemysłowych w historii, cz. 4: aronia, agrest, jagoda kamczacka i borówka
Następny artykułChemiczna ochrona malin w tunelach dopasowana do wymagań rynku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj