Ochrona malin to proces rozłożony właściwie na cały sezon. Ważną jego częścią jest zwalczanie szkodników. Tych malina ma wcale nie mało, a na pierwszy plan wybija się przędziorek chmielowiec. Jego presja w zeszłym sezonie była wysoka i takiej też spodziewać można się w obecnym. To jednak wcale nie jedyne zagrożenie.

Ochrona przed przędziorkami

Sumi Agro Poland w swej ofercie niezmiennie posiada preparat Ortus 05 SC. To znany i sprawdzony produkt, skuteczny w walce z najgroźniejszymi szkodnikami malin, jak przędziorek chmielowiec. Dla poprawy efektywności jego działania warto do mieszaniny zbiornikowej dodać zwilżacz Slippa. Jego działanie polega na zmniejszeniu napięcia powierzchniowego roztworu, dzięki czemu fenpiroksymat zawarty w akarycydzie  dotrze w trudno dostępne miejsca  roślin i zwalczy przędziorki.

W okresie pozbiorczym populacje tych szkodników można zredukować za pomocą Kanemite 150 SC. To także preparat o działaniu kontaktowym, więc dodatek adiuwantu wspomoże jego działanie.

Inne groźne szkodniki

W kompleksowej strategii ochrony malin przed szkodnikami wielu plantatorów umieszcza Mospilan 20 SP. To kolejny znany produkt, powszechnie stosowany w ogrodnictwie. W uprawie malin można nim likwidować zagrożenie ze strony mszyc czy kwieciaka truskawkowca. Mospilan 20 SP stosowany w okresie okołokwitnieniowym praktycznie nie pozostawia pozostałości w owocach, co jest doceniane przez ich odbiorców. To także produkt bezpieczny dla owadów zapylających.

Więcej na filmie

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego dotyczącego zwalczania szerokiego spektrum szkodników malin uprawianych pod tunelami. Na nim Justyna Wasiak z Sumi Agro Poland wyjaśnia szereg zagadnień związanych ze stosowaniem produktów wymienionych powyżej w sposób bezpieczny dla roślin i uzyskiwanych owoców ale śmiertelnie groźny dla szkodników malin:

Archiwum Malinowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!Poprzedni artykułOchrona truskawek przed przymrozkami – okrywanie agrowłókniną
Następny artykułProdukcja malin bez pozostałości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj