Oceniamy program nawożenia truskawek w tunelach

Flair
Truskawki odmiany 'Flair' zbierane są do łubianek o pojemności 1 kg

W ramach projektu „Truskawkowe Inspiracje” 27 maja spotykamy się w gospodarstwie „Kozacka Truskawka”, gdzie wspólnie z Wojciechem Wojcieszkiem z firmy Yara Poland oceniamy kondycję truskawek odmian ‘Flair’ i 'Alba’ uprawianych w dwóch systemach – jednorzędowym i pasowo-rzędowym.

Flair jako pierwszy

W dniu 27 maja w gospodarstwie „Kozacka Truskawka”, truskawki w tunelach foliowych firmy Haygrove zbierano już 4 razy. Jako pierwsze w tym roku dojrzewały tutaj truskawki odmiany 'Flair’. Odmianę tą z sadzonek firgo sadzono w sierpniu 2020 roku. Na ten sezony odmiana ta wykształciła średnio 3-4 korony. W ocenie plantatora posadzenia roślin tej odmiany w lipcu pozwoliłoby zbudować minimum jedną koronę więcej. Jakość zbieranych owoców jest doskonała, co dotyczy zarówno ich wielkości jaki i smaku. Takie owoce same się sprzedają, a uzyskanie pod koniec maja ceny na poziomie 20 zł/kg nie stanowi większego problemu. No może jedynym problemem jest ciągle zbyt mała ilość takich owoców w naszej ofercie – ocenia K. Kozakiewicz.

Truskawki tej odmiany zostały posadzone w systemie jednorzędowym, który w ocenie plantatora jest bardzo dobry w uprawie tunelowej. Zapewni od dobrze przewietrzanie roślin, co ogranicza presję ze strony patogenów grzybowych, zapewnia również łatwy zbiór i szybkie dojrzewanie owoców.

Fertygację truskawek w tej uprawie oparto w tym sezonie głównie na nawozach z firmy Yara Poland. Z jej doradcami przed sezonem został ustalony schemat podawania nawozów w oparciu o analizę składu chemicznego gleby oraz wody. Zalecenia te na bieżąco były korygowane w oparciu o aktualny przebieg warunków pogodowych. O tym jakie produkty zastosowano tutaj do fertygacji truskawek oraz o tym jakimi zasadami należy się kierować przygotowując pożywkę w materiale filmowym informuje Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland:

Alba w systemie pasowo-rzędowym

W sąsiedztwie odmiany ‘Flair’ znajdują się tunele z odmianą ‘Alba’ posadzoną wiosną 2020 roku w systemie pasowo rzędowym. W przypadku tej odmiany silne zagęszczenie w połączenie z warunkami pogodowymi wybitnie stymulującymi rośliny do wzrostu wegetatywnego spowodowały nadmierne zagęszczenie roślin w łanie. Dlatego konieczne stało się usunięcie nadmiaru liści i wprowadzenie zmian w programie nawożenia. I właśnie o tym jak radzić sobie z truskawkami w uprawie tunelowej, gdzie rośliny mają zbyt silny wzrost informował 27 maja Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland:Poprzedni artykułJakie owoce najchętniej wybierali Polacy w maju 2021? WYNIKI BADAŃ
Następny artykuł#Carbomaliny, czyli jak dostarczyć próchnicę do gleby i wspomóc wzrost roślin. 2 FILMY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj