Eksperci z dziedziny ochrony upraw sadowniczych przed chorobami i szkodnikami spotkali się 8 grudnia w warszawskiej siedzibie firmy Bayer w ramach Forum Doradców Sadowniczych. W trakcie tego wydarzenia przedstawione zostały informacje o realizowanych działaniach na rzecz ochrony upraw, ale też zagrożeń jakie w tym zakresie pojawiają się w sadach i na plantacjach.

Wpływ zmian klimatu na rolnictwo

Dr Michał Krysiak z firmy Bayer w swojej prezentacji skupił się na zmianach klimatycznych i ich wpływie na rolnictwo. Wiele zmian klimatu związanych jest z rolnictwem i przebiegiem okresów wegetacyjnych. To co się potwierdza to coraz częstsze susze wiosną, kiedy woda jest potrzebna i odwrotnie – intensywne opady deszczu w lipcu/sierpniu, gdy trwają zbiory. Nakładają się na to ekstremalne zjawiska pogodowe – gwałtowne burze, ulewne deszcze, gradobicia, nawałnice, itp. … Niezaprzeczalny jest też wpływ rolnictwa na środowisko i klimat. Uprawy w monokulturach ograniczają bioróżnorodność i warunki do bytowania owadów zapylających. Chów bydła ma wpływ na emisję ozonu do atmosfery, itp. Wyzwaniem dla produkcji rolnej jest wprowadzenie i upowszechnienie rolnictwa zrównoważonego, które wprowadza technologie i metody:

  • – Ograniczające negatywny wpływ rolnictwa na środowisko.
  • – Zapewniające rentowność produkcji i stabilność finansową gospodarstw.
  • – Pozyskujące akceptację społeczną rolnictwa.

Równolegle rozwijają się różne programy hodowlane ukierunkowane na uzyskanie odmian odpornych/tolerancyjnych na wysokie temperatury, deficyt wody, patogeny i szkodniki. Najważniejsze dla działu ochrony roślin firmy Bayer staje się wspieranie gospodarstw w krajach rozwijających się, ograniczenie wpływu  ś.o.r. na środowisko, zminimalizowanie emisji CO2 do atmosfery na wszystkich etapach produkcji. W tym roku firma Bayer przeznaczyła 160 mln $ na inwestycję w badania dotyczące lokalnych odmian dla małych społeczności, doradztwo i szkolenia, oraz darmowy materiał siewany dla małych gospodarstw w krajach rozwijających się.

Dr Tomasz Krysiak mówił o tym jak zmiany klimatu wpływają na światowe rolnictwo

Tarcznik niszczyciel – groźny szkodnik nie tylko w sadach

Dr Katarzyna Golan z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przybliżyła informacje o nowym szkodniku, który ze względu na zasięg występowania i szybki rozwój staje się coraz większym problemem w uprawach sadowniczych. Mowa tu o tarczniku niszczycielu. Gatunek ten notowany był w Polsce już w latach 40-tych ub. wieku, ale wtedy przy wykorzystaniu środków o totalnym działaniu był mocno ograniczony. Gatunek ten jest polifagiem – zagraża uprawom jabłoni, grusz, śliw, czereśni ale też malin, jeżyn i porzeczek. Bywały sytuacje gdy wystarczył jeden sezon by szkodnik ten mógł zniszczyć plantację porzeczek. Skuteczną ochronę można prowadzić poprzez monitoring i obserwację poszczególnych stadiów rozwojowych. Ważne w zwalczaniu tego szkodnika są wczesnowiosenne zabiegi preparatami olejowymi. Kolejny raz w sezonie rekomenduje się zwalczanie tarcznika w okresie występowania jego larw wędrujących. Przypada to w zależności od sezonu na pierwsza lub drugą dekadę czerwca. W pozostałych okresach gdy samice są schowane pod tarczką skuteczność zabiegów ochrony jest znikoma (więcej o tym szkodniku można przeczytać w czasopiśmie „JAGODNIK”).   

    

Dr Katarzyna Golan scharakteryzowała stosunkowo nowego szkodnika upraw sadowniczych – tarcznika niszczyciela

Nowe preparaty do ochrony upraw jagodowych

Dobrą informacją dla producentów owoców jagodowych, którą przekazał Tomasz Gasparski, jest możliwość pojawienia się nowego insektycydu do ochrony uprawa jagodowych. Mowa o produkcie Sivanto Prima. Ma on być dostępny do stosowania w uprawach malin i porzeczek (zwalczanie mszyc), borówki wysokiej i malin (mszyce i misecznik śliwowy). W uprawie jabłoni i grusz produkt ma zyskać rejestrację do zwalczania tarcznika niszczyciela.

Tomasz Gasparski poinformował o trwających procedurach rejestracyjnych

Więcej ciekawych informacji z tego spotkania już niebawem w czasopiśmie „JAGODNIK”.









Poprzedni artykułPrzybywa plantacji krzewów jagodowych – wyniki Powszechnego Spisu Rolnego
Następny artykułMaroko ma problemy ze sprzedażą malin w Europie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj