Nowe produkty na bazie kwasów humusowych w uprawie truskawek





Po ostatniej fali upałów truskawki wymagają dobrego odżywienia przygotowując je do plonowania w kolejnym sezonie. Warto również zapoznać się z możliwościami poprawy gleby, planując intensywne nasadzenia truskawek.

Nowe biostymulatory na bazie kwasów humusowych

W trakcie „Truskawkowych Inspiracji” odbywających się 2 lipca w Hornigach firma Carbohort zaprezentowała nową linię nawozów biostymulujących na bazie kwasów humusowych do dokarmiania dolistnego. Są to Carboumic Calbor zawierający m.in. węgiel, bor i wapń. Drugim produktem jest Carbohumic Maxi Plus – skoncentrowany ekstrakt kwasów humusowych, pozyskanych z węgla brunatnego i leonardytów. Produkt ten jest w formie zawiesiny, łatwej do rozpuszczenia w wodzie w każdym zakresie pH. Wykazuje bardzo duże oddziaływanie na nadziemną część roślin. Skutecznie poprawia transport minerałów wewnątrz rośliny oraz rozbudowę systemu korzeniowego. Wspomaga procesy metaboliczne zachodzące w roślinach, szczególnie podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Regeneruje rośliny po uszkodzeniach mechanicznych, poparzeniach herbicydowych oraz po silnym stresie abiotycznym i biotycznym. Nawóz zakwalifikowany jest do stosowania w rolnictwie ekologicznym.

Jak informował dr inż. Jerzy Próchnicki, niezależny ekspert rolniczy, biostymulatory pełnią bardzo ważną rolę w dobrym odżywieniu truskawek. Do tej grupy związków można zaliczyć również kwasy humusowe, które pozytywnie wpływają na kondycję całych roślin – zarówno części nadziemnej jak też systemu korzeniowego. Pozytywnie wpływają również na regenerację roślin po okresie wystąpienia warunków stresowych, do jakich zaliczają się nie tylko niskie, ale również bardzo wysokie temperatury.

Lepszej jakości gleba

Sylwia Gabrysz z firmy Carbohort, informując o właściwym przygotowaniu gleby do uprawy truskawek na zagonach sugerowała poprawę jej kondycji. W tym pomocne będą kwasy humusowe aplikowane do gleby stosując produkt Cabohumic lub wprowadzenie do gleby substratu węglowego o nazwie Carbomat. Zastosowanie tego produktu pozytywnie wpływa na zawartość materii organicznej gleby, zapewniając długoterminowe uwalnianie się do gleby kwasów humusowych.

Planując dobrze przygotować rośliny do dobrego plonowania w kolejnym roku warto odpowiednio zadbać o kondycję roślin po zbiorze. Więcej o tym w materiale filmowym.







Poprzedni artykułJak zadbać o truskawki po zbiorach? To kluczowy moment dla plonowania w kolejnym sezonie
Następny artykułCeny czarnej porzeczki i perspektywy uprawy tego gatunku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj