Nowe produkty i technologie z firmy Bayer

Monika Lechowska opowiada o wartościach przyświecających pracownikom firmy Bayer



Nowe produkty i technologie z firmy Bayer były tematem odbywającej się 19 stycznia w Warszawie konferencji prasowej. Produkty tego koncernu obecne są na rynku od bardzo dawna, jako że firma ma już półtorawieczną historię. Koncern przeznacza co roku olbrzymie środki finansowe na prowadzenie badań nad nowymi preparatami. Kilka z nich wprowadzonych będzie na polski rynek w 2016 roku.

Misja, wizja, wartości

Iwona Krych opowiada o zamierzeniach firmy Bayer na 2016 rok
Iwona Krych opowiada o zamierzeniach firmy Bayer na 2016 rok

Spotkanie otworzyła Dorota Kasza, która w firmie odpowiada za komunikację oraz  Iwona Krych – Dyrektor Marketingu.  Monika Lachowska – Dyrektor Komunikacji –  poinformowała zebranych o zakresie prac prowadzonych przez firmę na płaszczyźnie wyszukiwania nowych, przyjaznych ludziom rozwiązań głównie w zakresie produkcji żywności. Bayer w tym roku zamierza przeznaczyć na badania prawie 3,6 mld euro. Znajdą się więc środki na poszukiwania jeszcze lepszych preparatów do wspomagania ogrodników i sadowników, mających pomóc w produkcji zdrowej żywności. To właśnie ludzie są w centrum uwagi firmy, więc prelegentka zapewniła, że każdy z prawie 120 tysięcy pracowników koncernu w codziennej pracy ma na uwadze dobro człowieka – producenta i konsumenta.

Nowe produkty z firmy Bayer

Informacje o nowych produktach w ofercie firmy przekazał Mirosław Korzeniowski
Informacje o nowych produktach w ofercie firmy przekazał Mirosław Korzeniowski

Mirosław Korzeniowski, odpowiedzialny za techniczne zarządzanie uprawami ogrodniczymi, poinformował uczestników spotkania o zmianach w ofercie firmy Bayer. W naszej firmie zachodzi pewna rewolucja. Nie tylko pod względem organizacyjnym, ale i pod kątem postrzegania zagadnień związanych z ochroną roślin. Niewystarczające są już tylko dobre środki chemiczne. Ogrodnictwu potrzebne są rozwiązania kompleksowe – przekonywał mówca. W 2015 i 2016 roku w ofercie firmy znaleźć będzie można kilka nowości. W sprzedaży jest już preparat Luna Experience 400 SC. To fungicyd o działaniu kontaktowym i układowym. Może być stosowany zapobiegawczo i interwencyjnie w ochronie upraw sadowniczych takich jak jabłonie grusze, wiśnie i czereśnie, choć już trwają zaawansowane prace nad rozszerzeniem rejestracji także o inne uprawy sadownicze. Można stosować go także w ochronie warzyw: marchwi i pora. W ofercie pozostaje także stosunkowo niedawno wprowadzony środek Luna Sensation 500 SC, który posiada rejestrację na zastosowanie w truskawce. W drugiej połowie minionego roku zarejestrowano także biologiczny fungicyd Serenade ASO. Wykorzystuje on grzybobójczą aktywność szczepu QST 713 bakterii Bacillus subtilis. Ma płynną formulację, jest łatwy w przechowywaniu i transporcie. Posiada rejestrację na stosowanie w uprawie truskawki, a także warzyw takich jak pomidor, papryka i bakłażan. Jest bardzo skuteczny w programach integrowanej ochrony roślin ze środkami chemicznymi. W Holandii jest dopuszczony do stosowania we wszystkich uprawach ogrodniczych, obecnie trwa procedura rozszerzenia zakresu jego rejestracji w Polsce. Dzięki stosownej certyfikacji Serenade ASO może być stosowany w uprawach ekologicznych. Nie jest jednak jedynym biologicznym fungicydem w ofercie firmy na 2016 rok. Znajduje się w niej także Constans WG, który zawiera zawierającym zarodniki naturalnie występującego w glebie grzyba Coniothyrium minitans. Jego stosowanie dało dobre wyniki w zwalczaniu zgnilizny twardzikowej. Constans WG od 2016 roku jest dystrybuowany przez Bayer Sp. z o.o.

System wspomagania decyzji Vademecum

Stanowi element projektu Vademecum, który ma być powszechnie i bezpłatnie dostępny na stronie internetowej firmy Bayer. Chodzi o to, aby wszyscy ogrodnicy mogli sprawdzić jaka jest aktualnie presja chorób i jakie są zalecenia w obszarze ich zwalczania. Do dyspozycji plantatorów będzie co najmniej kilkadziesiąt stacji meteorologicznych z modelami chorobowymi na obszarze całego kraju. Będzie można wybrać najbliższą stację i zapoznać się z komunikatami, zagrożeniami patogenami a także przebiegiem pogody – mówił o planach na 2016 rok Mirosław Korzeniowski. Pomysł może zainteresować na przykład właścicieli upraw jagodowych czy warzyw. Komunikaty dla nich przygotowywać będą powiem eksperci z firmy Bayer. Zastosowanie się do nich może polepszyć jakość wytwarzanej w Polsce żywności, poprawić konkurencyjność.

Technologiczna walka z podróbkami

Dorota Muszyńska prezentuje zakrętkę ze specjalnym hologramem umożliwiającym określenie pochodzenia produktu
Dorota Muszyńska prezentuje zakrętkę ze specjalnym hologramem umożliwiającym określenie pochodzenia produktu

Fałszowane ŚOR stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa plantatorów, konsumentów a także zdrowotności plantacji. Dorota Muszyńska zaprezentowała więc nowe rozwiązanie, które ma utrudnić obrót podrabianymi produktami. Wszelkie preparaty pakowane w zakręcane opakowania  o dowolnych pojemnościach począwszy od 100 ml będą wyposażone w specjalny opalizujący hologram z kodem QR, który będzie można zeskanować za pomocą telefonu komórkowego i specjalnej aplikacji. Zeskanowany produkt będzie weryfikowany w systemie informatycznym firmy po czym informacja zwrotna dotycząca jego autentyczności trafi do osoby rozważającej zakup, lecz mającej podejrzenia.

Grunt to Bezpieczeństwo

Michał Krysiak, Menedżer ds. Bezpieczeństwa Produktu przypomniał, że w minionym roku priorytetem kampanii Grunt to Bezpieczeństwo, była ochrona pszczół miodnych i innych owadów zapylających uprawy. W tym roku w centrum zainteresowania znajdzie się gleba i żyjące w niej organizmy wpływające na jej żyzność. Chcemy przypominać rolnikom o tym jak dobierać dawki środków do określonych typów gleby,  do jej odczynu. Jest szczególnie ważne, żeby nie skazić gleby, która już w nieodległej przyszłości będzie zapewne musiała wykarmić 10 miliardową ludzką populację – mówił prelegent podkreślając znaczenie podjętych zamierzeń. Poinformował także, że w trosce o ich realizację firma skorzysta z usług naukowców, którzy prowadzą własne gospodarstwa i będą mogli opowiedzieć w jaki sposób poszczególne zabiegi wpływają na żyzność.

Michał Krysiak opowiada o ochronie gleby przed skażeniem
Michał Krysiak opowiada o ochronie gleby przed skażeniem

Bayer na pierwsza połowę lutego zapowiedział wydarzenia, które mogą zainteresować czytelników portalu. 10-11 lutego w hotelu Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim odbędzie się 59 Ogólnopolska Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych a 12 lutego w tym samym miejscu firma zorganizuje Konferencję Warzywniczą. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Zespół pracowników firmy Bayer zaangazowanych w organizację konferencji 19 stycznia
Zespół pracowników firmy Bayer zaangażowanych w organizację konferencji 19 stycznia








Poprzedni artykułEkologia szansą dla jagodowych
Następny artykułTSW 2016 – drugiego dnia na targach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj