16 lipca odbyła się debata truskawkowa, transmitowana na żywo w serwie YouTube i na Facebooku. W spotkaniu udział wzięli Zbigniew Pisarek z Flevoplant, Konrad Kozakiewicz, plantator i pracownik Haygorve oraz Damian Fudecki, plantator i sekretarz Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki. Poruszane zagadnienia dotyczyły wyzwań z jakimi plantatorzy mierzyli się w tym roku oraz perspektyw na kolejne lata.

Początek kampanii bardzo udany

W tym roku bardziej niż kiedykolwiek sprawdziła się uprawa truskawek na przyśpieszony zbiór w tunelach. Plantatorzy, którzy zdecydowali się na inwestycje w taką właśnie technologię nie żałują. Przez pierwsze 3 tygodnie zbiorów ceny były na bardzo wysokim poziomie, a konkurencja na rynku znikoma. Owoce chętnie więc znajdywały odbiorców, zwłaszcza że polscy konsumenci są skłonni płacić więcej za krajową truskawkę nawet jeśli dostępna jest wciąż ta importowana z południa Europy czy północy Afryki.- mówił K. Kozakiewicz. Wczesne odmiany uprawiane w tunelach rzeczywiście dały zarobić. Dodatkowo obiekty uchroniły plantatorów przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi na które narażone były plantacje w otwartym gruncie. W tunelach zbiory realizowane mogą być niezależnie od warunków panujących na zewnątrz, co zapewnia bezpieczeństwo podaży oraz ciągłą pracę dla rwaczy o których coraz ciężej przecież w ostatnich sezonach. To atuty tunelowej produkcji truskawek z którymi zgadzali się wszyscy uczestnicy debaty.

Trudne kolejne tygodnie

W kolejnych tygodniach sytuacja zaczęła się komplikować. Gdy pojawiły się truskawki odmian o średniej wczesności nad Polskę nadciągały ulewne deszcze. W naszych stronach, czyli na Grójecczyźnie, mocno specjalizujemy się w uprawie odmian takich jak ‘Marmolada’ czy ‘Grandarosa’. To fajne odmiany, ale zalania pól i idąca za tym presja chorób i kiepska jakość pozyskiwanych owoców sprawiły, że mało kto jest zadowolony z obecnego sezonu. Stawki oferowane przez skupy ledwie wystarczały na pokrycie kosztów zbioru, a przecież to nie jedyne nakłady związane z prowadzeniem plantacji – przekonywał Damian Fudecki z SPT. Zachęcał także plantatorów do zasilania szeregów stowarzyszenia. Dzięki temu będzie ono mogło odgrywać ważniejszą rolę w kształtowaniu rynku i warunków w nim panujących.

Perspektywy na przyszłość

Wierzę w rozwój uprawy truskawek powtarzających owocowanie. To zupełnie inna produkcja niż w przypadku odmian tradycyjnie owocujących. Może jednak dać dobre rezultaty i stanowić interesującą opcję na wydłużenie sezonu. Nie wierzę za to w rozwój sektora przemysłowego. Taka produkcja będzie się raczej kurczyć. Nie zniknie do końca, ale trzeba się głęboko zastanowić nad tym, czy nastawianie się na sprzedawanie truskawek na skupach po takich stawkach jak w tym roku w ogóle ma sens – mówił Zbigniew Pisarek. W jego ocenie szansę na dochodowość daje także produkcja wysokiej jakości owoców deserowych w tradycyjnych terminach. Konieczne jest jednak zachowanie wysokich standardów na każdym etapie produkcji poczynając od zakładania nowych kwater na dobrze przygotowanych stanowiskach z sadzonek zdrowych, pochodzących z pewnego źródła.

Debata w liczbach

Rozmowę trwającą przeszło 70 minut obejrzało na żywo i w ciągu niespełna doby  od jej transmisji on-line ok. 4 tysiące plantatorów i uczestników branży. W jej trakcie widzowie sformułowali 55 pytań i komentarzy z których część została poddana pod dyskusję ekspertów. To już piata internetowa debata zorganizowana przez czasopismo Jagodnik w tym roku, a trzecia poświęcona tematyce truskawkowej. Uprawie tego gatunku, wspomnianych już odmian powtarzających owocowanie, poświęcone będzie jeszcze jedno spotkanie w 2020 roku. Dojdzie do niego pod koniec zbiorów owoców, gdy możliwe stanie się podsumowanie tegorocznej kampanii. Następnym razem spotkamy się jednak by rozmawiać o aronii w przededniu zbiorów. O dokładnym terminie tego wydarzenia i zaproszonych do udziału w debacie gościach poinformujemy w późniejszym terminie.

Debata ciągle jest dostępna na naszym kanale You Tube, zapraszamy do obejrzenia







Poprzedni artykułW czasie zbiorów borówki wysokiej zwalcz szkodniki BEZ PESTYCYDÓW
Następny artykułBorówka na plantacji BOKO – zbiory w pełni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj