Firma Milex zaangażowała się w działania w ramach projektów Malinowe i Borówkowe Factory. Oba realizowane są w gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach na Lubelszczyźnie. Tam też wykonała system do nawodnienia i fertygacji upraw. To dość zaawansowana instalacja, która dodatkowo jeszcze w tym roku zyskała nowe elementy. Umożliwią one jeszcze precyzyjniejsze zarządzanie procesami zaopatrywania roślin w wodę i składniki pokarmowe. Wraz z pogłębiającą się w wielu regionach suszą i potrzebą dokładnego zarządzania ilością podawanej wody warto zapoznać się z tymi rozwiązaniami.

Fertygacja pod pełną kontrolą

W 2022 roku na potrzeby przede wszystkim plantacji malinowej, ale także borówkowej, włączyliśmy do znajdującej się tu instalacji dwa nowe produkty. Na budynku pompowni zainstalowana została stacja pogodowa Meteo-Go. Dzięki niej można obsługiwać precyzyjnie, bo na podstawie czujników radiacji, wilgotności i temperatury, kwatery zarówno w gruncie jak i w doniczkach. Komputer został dodatkowo wyposażony w nadajnik. Dzięki niemu możliwe jest uruchamianie poszczególnych sekcji nawodnieniowych oddalonych o 500-600 m od źródła wody bez konieczności doprowadzania tam okablowania – mówił Łukasz Głuszcz z firmy Milex.  

Więcej na filmie

Więcej szczegółów można zobaczyć na poniżej zamieszczonym filmie. Tam Ł. Głuszcz dokładniej prezentuje i omawia zastosowane rozwiązania, wyjaśnia zasadność ich wdrożenia w tym konkretnym gospodarstwie.Poprzedni artykułOceniamy skuteczność lasera do odstraszania ptaków
Następny artykułNowa ustawa o rolnictwie ekologicznym – istotne zmiany dla producentów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj