W siedzibie szkółki Hortplant w Lisowoli w miniony czwartek, tj. 23 czerwca, odbyło się interesujące spotkanie. W jego trakcie przybyli nie tylko z Polski goście mieli okazję zapoznać się z postępami w pracach hodowlanych nad nowymi odmianami truskawek poczynionymi przez p. Krystynę i Jerzego Dominikowskich oraz wspierający ich zespół. W spotkaniu uczestniczyła też reprezentacja Agronom Plants – obie szkółki już od jakiegoś czasu współpracują i niewykluczone jest, że ta kooperacja będzie jeszcze zacieśniana.

Degustacje i oceny owoców

Niezwykle przyjemną częścią spotkania była degustacja owoców pozyskanych z kwatery, gdzie trwają prace selekcyjne nad wypracowaniem obiecujących odmian, które warto byłoby wprowadzić na rynek. Zostały one uzupełnione kilkoma rynkowymi standardami a także klonami z selekcji Agronom Plants. Ogółem uczestnicy spotkania degustować i oceniać wizualnie mogli jagody pozyskane z 15 kandydatów na odmiany truskawek owocujących w tradycyjnym terminie a także 3 powtarzających owocowanie. Truskawki przeznaczone do oceny pod kątem wizualnym i smakowym pochodziły z krzewów o zróżnicowanym terminie owocowania. W efekcie część  z nich pochodziła z pierwszych zbiorów a inne z roślin, które już kończyły owocowanie. To mogło nieco zaburzyć poprawność oceny jagód. Z drugiej jednak strony, gdyby założyć, że wszystkie oceniane selekcje weszłyby na rynek jako pełnoprawne odmiany, to takie właśnie owoce w dniu 23 czerwca konsument miałby do wyboru na sklepowych półkach. Ocena wizualna i smakowa odbyła się po zakodowaniu owoców – jurorzy nie znali nazw odmian czy klonów hodowlanych ani ich pochodzenia. Tak prezentowały się owoce przeznaczone do ocen i degustacji:

Inne atrakcje

W ramach spotkania jego uczestnicy mogli też odbyć wizytę w kwaterze, gdzie dokonuje się selekcji roślin pod kątem ich przydatności do towarowej uprawy truskawek. Tam też zespół pracowników Hortlant stale czuwa nad truskawkami i dokonuje ich ewaluacji:

Więcej w czasopiśmie Jagodnik

Wybrane wątki z uczestnictwa w Hodowlanym rendez-vous 2022 przedstawię szczegółowiej w relacji jaka znajdzie się na łamach czasopisma Jagodnik. Już teraz zapraszam do lektury i prenumeraty magazynu.Poprzedni artykułTrwają zbiory granatowych jagód!
Następny artykułOceniamy skuteczność lasera do odstraszania ptaków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj