Niwelowanie stresu i lepsze odżywienie malin


Pogoda w sezonie 2024 to istny rollercoaster. Najpierw schyłek zimy, który był wyjątkowo ciepły i pogodny, potem gwałtowne i dość długotrwałe załamanie pogody w trakcie którego wystąpiły przymrozki, a w niektórych częściach kraju regularny mróz. Obecnie znów my i uprawne rośliny możemy cieszyć się dobrą aurą, słońcem i ciepłem. W rzeczywistości jednak te zmienne warunki stanowią wyzwanie dla malin. Ich lepsze odżywienie i biostymulacja pozwolą przetrwać im ten turbulentny czas i przygotować je do wydania bardziej obfitego i lepszego jakościowo plonu.

Architektura struktury nawożenia i biostymulacji

Jak więc wspomóc rośliny? Jak zaplanować strategię optymalizacji nawożenia i jak wdrożyć efektywne instrumenty do biostymulowania upraw? To niektóre z pytań jakie stawiane są w ramach prac podejmowanych przy projekcie Malinowe Factory. Od pewnego czasu uczestniczy w nich firma ASCROP. Do doświadczeń trafił Architect80, jeden z produktów oferowanych przez to przedsiębiorstwo. Jest silnie skoncentrowanym produktem, który zawiera w swym składzie aż 80% wolnych L- aminokwasów. To pozwala na jego efektywne aplikacje już w stosunkowo niewielkich dawkach.  Ma formę mikrogranulatu, który jest bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie. Standardowo na 1 ha upraw wystarcza 0,5 kg. Stosować można go w dowolnej fazie wzrostu roślin, także podczas kwitnienia, gdyż produkt jest bezpieczny dla pszczół i trzmieli oraz innych pożytecznych owadów. Jest mieszalny z fungicydami i insektycydami, co nie jest bez znaczenia w kontekście optymalizacji kosztów i czasu pracy związanego z prowadzeniem zabiegów na plantacji.

Architect80 w Malinowym Factory

W Malinowym Factory produkt Architect80 sprawdzany jest już od 2 lat. Jak podkreśla dr Paweł Krawiec, dzięki aplikacjom tego preparatu rośliny stały się wizualnie bardziej bujne, ich wzrost jest lepszy. Co szczególnie istotne, biostymulacja i lepsze odżywienie malin przełożyły się na ich zwiększone plonowanie. Wzrost liczby owoców wyniósł blisko 23%! Pomimo tego ich wielkość nie uległa redukcji, a wręcz przeciwnie – maliny były nieco większe i bardziej jędrne. Architect80 dowiódł więc swej wartości i przydatności polegającej na podniesieniu produktywności roślin przy jednoczesnym pozytywnym oddziaływaniu na jakość pozyskiwanego plonu.

Jak najskuteczniej wdrożyć to rozwiązanie we własnym gospodarstwie?

M.in. właśnie ten temat poruszony został w trakcie rozmowy dr Pawła Szymczaka z ASCROP Crop z dr Pawłem Krawcem z Horti Team, gospodarzem projektu Malinowe Factory podczas wspólnej lustracji części doświadczalnej plantacji, gdzie stosowany był Archtect80. Dialog ten zarejestrowaliśmy w formie materiału filmowego. Obejmuje on także wiele innych jeszcze zagadnień bezpośrednio i pośrednio związanych z wykorzystaniem tego antystresanta. Zapraszam do zapoznania się z tym filmem, załączonym poniżej:

Archiwum Malinowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!







Poprzedni artykułSyntetyczne ściółki w uprawie borówki – prostsza uprawa, niewielkie nakłady na zwalczanie chwastów
Następny artykułTruskawki powtarzające owocowanie z sierpniowego nasadzenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj