Syntetyczne ściółki w uprawie borówki – prostsza uprawa, niewielkie nakłady na zwalczanie chwastów


W krajobrazie Polski wciąż liczne są plantacje borówek zakładane w rzędach obsypywanych regularnie trocinami czy zrębkami. Ten niegdyś bardzo popularny system prowadzenia plantacji ustępuje jednak miejsca uprawom na podwyższonych zagonach wyścielanych syntetycznymi materiałami. Takie stanowiska funkcjonują m.in. w gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach, gdzie realizowany jest projekt Borówkowe Factory?

Jakie ściółki?

Gospodarz część plantacji założył na zagonach wyścielonych biało-czarną agrotkaniną o gramaturze 100 g/m2. Posiada ona stosunkowo luźny splot, który ułatwia przenikanie wody i powietrza, ale eliminuje zachwaszczenie. Także wysiane posypowe nawozy, których granule pozostały na zagonie z czasem rozpuszczają się i wnikają w zagon. Z kolei jaśniejszy niż w typowych materiałach ściółkujących kolor odbija nieco promieni słonecznych przeciwdziałając nadmiernemu nagrzewaniu się strefy korzeniowej.

W innym fragmencie plantacji, w tej części tunelu gdzie nawy łączą się ze sobą i zlokalizowane są nogi, a więc mechaniczne usuwanie niepożądanej roślinności nie jest możliwe, glebę okryto czarną agrotkaniną, także o gramaturze 100 g/m3. W przypadku wystąpienia intensywnych opadów deszczu wyścielenie tej części obiektu, gdzie trafiają potężne dawki wody w krótkim czasie, przeciwdziała wymywaniu gleby. W pierwszym okresie użytkowania materiał ten jest nieco hydrofobowy. Oznacza to, że przesiąknięcie wody wymaga więcej czasu niż w kolejnych sezonach. Aby ograniczyć to zjawisko, dr Paweł Krawiec nowe agrotkaniny opryskuje surfaktantem glebowym.

Jak zbudować zagony?

Do formowania zagonów do uprawy borówek Agrimpex może wypożyczyć maszynę. Standardowo zagon taki u góry będzie miał szerokość 60 cm, u dołu 80 cm a jego wysokość można skonfigurować na 20-25 cm. Okrywa się je materiałem o szerokości 120 cm. W nim można wyciąć, choć korzystniej wypalić jest otwory w które wysadzane zostaną borówki. Wypalanie sprawia, że krawędzie otworów nie będą się strzępić w trakcie kolejnych lat użytkowania. Wielkość otworów jest przedmiotem dyskusji. Dla zapewnienia roślinom dobrych możliwości budowy nowych pędów korzystniej jest wykonać większe, na przykład o wymiarach 30×30 cm lub nawet 40x40cm. Jednak z myślą o zbiorze mechanicznym, gdzie konieczne jest zapewnienie wąskiej podstawy krzewów, lepiej sprawdzą się mniejsze otwory.

Więcej na filmie

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym materiałem filmowym. Można w nim zobaczyć w jaki sposób materiały ściółkujące firmy Agrimpex znajdują praktyczne zastosowanie w projekcie Borówkowe Factory realizowanym w Karczmiskach przez dr Pawła Krawca.

Archiwum Borówkowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!







Poprzedni artykułBorówki po przymrozkach – biostymulacja i ochrona w czasie kwitnienia (monitoring plantacji, 01.05.2024 r.)
Następny artykułNiwelowanie stresu i lepsze odżywienie malin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj