Niebieskie jagody – dlaczego tak atrakcyjne dla ptaków?

Owoce jagody kamczackiej w świetle ultrafioletowym (tu owoce zamrożone)



Ptaki postrzegają świat i barwy zupełnie inaczej niż ludzie. Według badaczy nasz świat kolorów w porównaniu z tym, co widzą ptaki jest prawie światem … czarno – białym. Ptaki mają w oku czapki wrażliwe na ultrafiolet. Dzięki temu dostrzegają to, co dla nas niewidoczne. Gdy podczas rozmowy z dr Andrzejem Kruszewiczem, dyrektorem warszawskiego ZOO i znawcą ptaków, dowiedziałem się o tym, że ptaki widzą o wiele lepiej różne barwy (w tym kolor niebieski) postanowiłem przeprowadzić mały eksperyment. Niebieskie jagody sfotografowałem w świetle UV doskonale rozpoznawalnym przez ptasi wzrok. Jaki był efekt?  

 

Niebieska barwa w świetle ultrafioletowym jest o wiele bardziej intensywna niż widziana normalnie. To sprawia, że niebieskie jagody borówki wysokiej czy jagody kamczackiej są doskonale widoczne dla ptaków z dużej odległości. Po prostu – plantacja borówki czy jagody kamczackiej w pełni zbiorów wygląda dla nich jak obwieszona niebieskimi, jaskrawymi bombkami choinka. To wręcz idealna stołówka dla ptaków.  Szczególnie niebezpieczne dla plantatorów są liczne stada szpaków czy kwiczołów, które w krótkim czasie mogą spowodować duże szkody na plantacjach. W przypadku jagody kamczackiej na niechronionych plantacjach szkody mogą być druzgocące i wynieść 100% plonu. Fakt autentyczny – jagoda kamczacka na jednej z plantacji była już gotowa do zbioru w piątek, ale nie dojechał kombajn. Gospodarz w sobotę miał wesele, później niedziela z „poprawinami”. W poniedziałek dojechał kombajn i trochę jeszcze przemęczony gospodarz skierował go na pole gdzie miał być prowadzony zbiór. Po kilku minutach telefon „ Panie, żarty se Pan robisz – tu są puste krzaki!” – dzwoni kombajnista. Zdziwiony gospodarz jedzie na plantacje i rzeczywiście – krzewy są wyczyszczone do „0”. To najlepszy przykład tego co mogą zrobić ptaki. A jagoda kamczacka jako wcześnie dojrzewający owoc o niebieskiej – doskonale widocznej z daleka barwie – to łakomy dla nich kąsek.

Owoce borówki widoczne w świetle ultrafioletowym

Tak więc uprawiając jagodę kamczacką trzeba chronić plantacje przed ptakami. Warto jednak najpierw poznać ich zwyczaje i obyczaje, by wybrać najskuteczniejszą metodę. O zwyczajach ptaków i najlepszych metodach ochrony przed nimi opowie dr Andrzej Kruszewicz, polski ornitolog, podróżnik, założyciel i wieloletni szef warszawskiego Azylu dla Ptaków. Od 2009 r. dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Będzie on jednym z wykładowców II Konferencji Kamczackiej 9 listopada 2017 roku. Zainteresowanych uczestnictwem w tym wydarzeniu zapraszamy na stronę http://www.konferencjakamczacka.pl/ a chętnych do REJESTRACJI.









Poprzedni artykułCeny malin, truskawek, borówek i aronii na rynkach hurtowych
Następny artykułIntermag dla plantatorów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj