Ceny malin, truskawek, borówek i aronii na rynkach hurtowych


Połowa października to czas, gdy na hurtowych rynkach rolnych dostępne są jeszcze niektóre owoce jagodowe z krajowych plantacji. Ciesząca się rosnącą popularnością uprawa truskawek powtarzających owocowanie pod osłonami oraz coraz to lepsza infrastruktura przechowalnicza sprawiły, że poza malinami w powszechnym obrocie pozostają obecnie także truskawki i borówki.

Ceny malin zróżnicowane

Ceny malin są wysokie, lecz problemem pozostaje odpowiednia jakość owoców. Wybitnie niesprzyjający przebieg pogody w kończącym się sezonie nie pozostał bez silnego wpływu na stan plantacji i pozyskiwanych z nich owoców. Wolumeny trafiające na rynki hurtowe także nie są imponujące. Ceny malin w zależności od regionu kraju są silnie zróżnicowane.

Lokalizacja Jedn. miary Cena min. (zł) Cena maks.(zł)
WRSRH Bronisze 1 kg 16 20
WGRO Poznań pojemnik 0,5 kg 12 15
Agrohurt S.A. Rzeszów 1 kg 11 11
THM Bydgoszcz 1 kg 15 18
KHR Kraków 1 kg 10 10

 

Truskawki w cenie

Plantatorzy truskawek powtarzających owocowanie w wiekszości nie narzekają na ceny oferowane im obecnie na hurtowych rynkach rolnych. Problemem jest raczej niedostatek światła słonecznego i temperatur, co sprawia, że owoce nie dojrzewają w odpowiednim tempie.

Lokalizacja Jedn. miary Cena min. (zł) Cena maks.(zł)
WRSRH Bronisze 1 kg 10 16
WGRO Poznań łubianka 2 kg 30 34
Agrohurt S.A. Rzeszów 1 kg 12 12
THM Bydgoszcz 1 kg 14 15

Przyzwoite stawki za borówki

Na większości plantacji zaprzestano już zbiorów najpóźniejszych odmian. Jednak dzięki możliwościom przechowywania owoców na hurtowych rynkach rolnych wciąż dostępne są owoce pochodzące z rodzimych nasadzeń.

Lokalizacja Jedn. miary Cena min. (zł) Cena maks.(zł)
WRSRH Bronisze 1 kg 22 30
WGRO Poznań 1 kg 28 30
Agrohurt S.A. Rzeszów 1 kg 28 28
THM Bydgoszcz 1 kg 20 24

 

Pod Warszawą oraz w Rzeszowie handluje się wciąż także aronią. Owoce zrywane ręcznie na Broniszach osiągają wartość 2,5-3,5 zł/kg, a na targowisku Agrohurt S.A. można za nie otrzymać 4 zł/kg. Dane dotyczące cen owoców wszystkich wymienionych gatunków zebrano 10 października.

Poprzedni artykułAle Meksyk!
Następny artykułNiebieskie jagody – dlaczego tak atrakcyjne dla ptaków?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj