Nawożenie truskawek – zalecenia Jarosława Barszczewskiego z firmy Yara


Jarosław Barszczewski to specjalista m.in. od uprawy truskawek w tunelach. Jego udział w projekcie „Truskawki w tunelach” to niezła okazja do zapoznania się z jego spostrzeżeniami i radami dotyczącymi takiej właśnie produkcji. Dla czytelników portalu www.jagodnik.pl przygotowaliśmy dwie ważne rekomendacje tego eksperta.

Uprawa truskawek nie kończy się wraz ze zbiorem owoców

Bardzo ważne jest aby zadbać o rośliny po zbiorze. Widok, który przed nami się rozpościera jest imponujący. Także u państwa plantacja tak właśnie może wyglądać wiosną pod warunkiem że po zbiorach truskawki zostaną zasilone azotem. Najlepiej szybkodziałającym a więc w formie saletry wapniowej. W okresie, gdy tworzy się plon na przyszły sezon krzewy powinny mieć komfort dotyczący dostępności składników pokarmowych – mówi J. Barszczewski. Zaznacza, że wyjściowym warunkiem do powodzenia w uprawie truskawek w glebie jest jej właściwe przygotowanie i zaopatrzenie w te elementy i takie ich ilości, które są potrzebne do harmonijnego wzrostu truskawek. W kolejnych etapach produkcji truskawek poprzez aplikacje nawozów uzupełnia się te pierwiastki, których część wyniesiona została z plantacji z plonem czy liśćmi. Na glebach o lepszej retencji ekspert Yara Poland rekomenduje użycie produktów z gamy Kristalon, zaś na działkach o glebie przepuszczalnej, ubogiej w mikroelementy lepiej sprawdzić może się nawóz z serii Superba. Więcej na filmie:

Duże i smaczne owoce zawsze znajdą nabywcę

W obecnej fazie wzrostu roślin, gdy część odmian kończy już kwitnienie, a na krzewach pełno jest zawiązków, roślinom truskawek bezwzględnie należy zapewnić komfort. Dotyczy to odżywienia ich składnikami pokarmowymi oraz zapewniania im dostępu do wody. Wczesną wiosną pokarm i wodę można podawać w większych dawkach, ale w niższym natężeniu jeśli chodzi o cykle. Jednak wraz z pojawieniem się znacznej liczby kwiatów i zawiązków, dawki powinny być niższe ale regularnie podawane. Kluczowe są zwłaszcza godziny 11.00-15.00, kiedy rośliny powinny mieć komfort wodny. Owoce, o ile zapewnimy roślinom takie właśnie dobre warunki, będą duże i ciężkie – informuje J. Barszczewski. Dodaje, że produktem od zeszłego roku włączonym do programu żywienia truskawek, a wspierającym tworzenie dorodnych owoców jest YaraVita Frutrel. To produkt wieloskładnikowy, który aplikuje się nalistnie. O ich dobrą jakość można zaś zadbać aplikując Actisil – produkt zawierający takąkompozycję kwasu ortokrzemowego, która zapewnia optymalną przyswajalność krzemu przez truskawki. Rekomendowany jest do sporządzania roztworów wodnych, stosowanych w fertygacji oraz do nawożenia pozakorzeniowego. W trakcie przygotowywania materiału filmowego lustrujemy również kilka odmian z ocenianych w projekcie „Truskawki w tunelach”, w którym za ich nawożenie w jednym z solowych tuneli firmy Haygrove, odpowiada właśnie firma Yara Poland, a rekomendacje nawożeniowe przygotowywane są przez J. Barszczewskiego:

Poprzedni artykułTruskawki w tunelach – najwcześniejsze odmiany. FILM
Następny artykułNowe zasady kwarantanny po przekroczeniu granicy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj