Nawożenie truskawek w uprawie polowej (cz. I)

Rumba
‘Rumba’ uprawiana w gruncie pod agrowłókniną – Lubelszczyzna (10.05.2020)



Truskawka to gatunek, dla którego program nawożenia w ostatnich latach była często modyfikowany, informował Krzysztof Zachaj z firmy Agrosimex, podczas drugiej części internetowego szkolenia zorganizowanego 10 lutego w ramach Konferencji Truskawkowej. Prawidłowo ustalony ma duży wpływ na wielkość i jakość plonu. Dostarczanie niezbędnych składników należy zacząć dostarczać już po zbiorze owoców. Program nawożenia każdorazowo należy dopasować do realizowanej technologii uprawy. W trakcie szkolenia przedstawione zostały rekomendacje dotyczące nawożenia upraw polowych.

Zawsze przed przystąpieniem do nawożenia konieczna jest analiza składu chemicznego gleby na zawartość makro- i mikroelementów. Niezbędne jest również utrzymanie optymalnego pH gleby, które dla truskawek zawiera się w przedziale 5,5-6,2. Obecnie w uprawie znajduje się wiele nowych odmian truskawek i to do ich wymagań należy ustalić program nawożenia. W przypadku nawożenia azotem należy pamiętać, że truskawki nie potrzebują dużo tego składnika i w przypadku większości odmian jego roczna dawka zawiera się w przedziale 50-100 kg/ha. Faktycznie wnoszone dawki nawozów należy dostosować do wyników analizy chemiczne gleby, którą na plantacjach z nawadnianiem należy przeprowadzić w sąsiedztwie kroplownika i w glebie, gdzie pożywka bezpośrednio nie dociera. Zachęcam do wykonywania analizy składu chemicznego gleby metodą ogrodniczą, która również daje informacje o EC gleby czy też zawartości w glebie wapnia odżywczego. W przypadku wapnia odżywczego w glebie jego analizy realizujemy już od kilkunastu lat, w czym byliśmy prawdopodobnie pionierem na krajowym rynku – informował K. Zachaj. Na podstawie wyników analiz zawartość składników w glebie ich niedobory uzupełnia się przed założeniem uprawy, a później w trakcie uprawy poprzez nawożenie posypowe lub fertygację.

Więcej próchnicy

W trakcie swojej prezentacji K. Zachaj zwracał uwagę na zawartość próchnicy w glebie, która odgrywa dużą rolę m.in. jako magazyn wody dostępnej do roślin. Jednym z elementów poprawiających jej zwartość w glebie są kwasy humusowe. Kwasy humusowe w nim zawarte pozytywnie wpływają na poprawę żyzności gleby, jej strukturę, lepsze życie biologiczne, ograniczające straty związane z wymywaniem składników pokarmowych. Te wszystkie elementy wpływają na lepszy wzrost systemu korzeniowego, co przekłada się na lepszy wzrost i plonowanie truskawek – informował K. Zachaj. Kwasy humusowe bardzo dobrze wpływają również na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego truskawek po ich posadzeniu. Sprawdzonym preparatem dostarczającym kwasy humusowe jest Rosahumus.

Wartym uwagi produktem jest Startus Active duo. Produkt ten rekomendowany jest do opryskiwania gleby w celu poprawy jej żyzności oraz sprawności biologicznej. Przyspiesz również rozkład słomy. Rekomendowany jest również jako dodatek do nawozów dolistnych, zapewniając lepszy wykorzystanie dostarczanych w nich składników pokarmowych oraz stymulacji procesów życiowych roślin. Produkt ten warto stosować do moczenia systemu korzeniowego roślin przed sadzeniem jak również do fertygacji. Drugim produktem rekomendowanym do zastosowania przed założeniem plantacji lub w trakcie uprawy jest granulowany obornik Petro 330 ST, zawierający duże ilości kwasów humusowych i fulwowych.

Przed posadzeniem roślin, ale nie tylko

W celu dobrego dostarczenia składników pokarmowych, trzeba pamiętać, o stosowaniu w uprawie truskawek nawozów bezchlorkowych. W ich przypadku K. Zachaj rekomendował produkty z serii Rosafert, która obejmuje nawozy o kilku składach chemicznych pozwalające dobrać je do zasobności gleby czy też fazy rozwojowej truskawek. Tam, gdzie spodziewane są wysokie plony warto do nawożenia włączyć również nawóz QropComplex. Jest to jest granulowany nawóz bezchlorkowym NPK o dużej zawartości potasu. Rekomendowany jest dostosowany według potrzeb roślin w fazie kwitnienia, zawiązywania i dojrzewania owoców.

Dobrym produktem fosforowo-potasowym z wapniem, magnezem i siarką na bazie polisulphatu jest nawóz ASX pK plus. Jest to idealny produkt do jesiennego i wczesnowiosennego stosowania na glebach ubogich w potas i zasobnych w fosfor. Stosując ten produkt uzupełnia się również zasobność w glebie wapnia i siarki.

Według K. Zachaja produktem wartym uwagi jest również nawóz Polysulphate produkowany przez firmę ICL. Jest to granulowany nawóz z łatwo dostępną siarką, potasem, magnezem i wapniem odżywczym. Jest to nawóz o niskim indeksem zasolenia gleby oraz neutralnym pH. Produkt ten jest również rekomendowany do zastosowania w uprawach ekologicznych.

Ważny wapń

Wapń to składnik, w którego przypadku w większości gleb w Polsce występują niewielkie ilości. Tam gdzie zachodzi potrzeba regulowania pH gleby K. Zachaj rekomendował stosowanie nawozu Wapniak Kornicki. Jest wartościowym nawozem wapniowym zawierającym ponad 90% węglanu wapnia. Do produkcji tego nawozu używa się kredę, co gwarantuje jego wysoką reaktywność. Produkt ten sprawdza się tam, gdzie trzeba szybko zneutralizować kwaśny odczyn gleby oraz poprawia  jej żyzność i strukturę. Jest także dobrym źródłem wapnia dla roślin. Zastosowanie tego produktu uaktywnia składniki pokarmowe w glebie i korzystnie wpływa na tworzenie się struktury gruzełkowej. Sprzyja również rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów. W tym roku będzie dostępny również nowy rodzaj Wapniaka Kornickiego z dodatkiem kwasów humusowych – informował K. Zachaj.

Duże zapotrzebowanie na wapń jakie wykazuje truskawek dobrze uzupełniać nawozem ASC siarczan wapnia CaS 31-45. Zawarty w tym nawozie wapń jest w 95% jest rozpuszczalny w wodzie. Dzięki temu w dużej ilości przechodzi do kompleksu sorbcyjnego gleby. Nawóz ten stosuje się przed założeniem uprawy w zespole uprawek pożniwnych lub pogłównie. W uprawie truskawek rekomendowany jest do stosowania po zbiorze owoców lub wczesną wiosną.

Dobrym źródłem wapnia w trakcie wegetacji jest nawóz Qrop mix saletra potasowo wapniowa, który dobrze sprawdza się podając ten produkt przed zbiorem owoców.







Poprzedni artykułNawożenie i uprawa malin w polu i tunelu z perspektywy ubiegłego sezonu
Następny artykułProdukcja truskawek z ograniczonym poziomem pozostałości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj