Gospodarstwo Tomasza Ryniewskiego w miejscowości Chodel na Lubelszczyźnie wraz z przedstawicielami firmy Fosfan odwiedzaliśmy w ostatnich dwóch latach trzykrotnie. Tragiczna w skutkach okazała się burza z gradem, jaka nad plantacjami tego ogrodnika przeszła 24 czerwca zeszłego roku. Ona też zakończyła zbiór truskawek w sezonie 2021 i wyznaczyła kierunki przyszłych działań zmierzających do regeneracji roślin i uzyskania plonu w bieżącym okresie produkcyjnym.

Odnowione i nowe kwatery

Ciężko uszkodzone stanowisko w zeszłym sezonie, w którym uprawiana jest odmiana ‘Honeoye’, ma w bieżącym sezonie już 4 lata. Niektórzy plantatorzy nie decydują się na tak długie eksploatowanie roślin nawet wtedy, gdy poprzednie sezony przebiegały relatywnie standardowo. Przyszłość tej kwatery także stała pod znakiem zapytania. Jednak dzięki odpowiedniej selekcji produktów nawozowych udało się nie tylko uratować, zregenerować rośliny po silnym gradobiciu, ale efekt tych działań był na tyle dobry, że w obecnym sezonie truskawki są wystarczająco produktywne, by zagwarantować zadowalającą dochodowość z prowadzenia tej części truskawkowej plantacji.

Doświadczenia plantatora z nawozami marki Fructus stosowanymi we wspomnianej kwaterze truskawkowej omówione zostały na łamach dwóch poprzednich relacjach z wizyt w jego gospodarstwie (Poprzednie wizyty: Nawożenie truskawek po zbiorze owoców | Kiedy nawozić truskawki?). Tym razem nadmienić zaś warto, były one na tyle pozytywne, że T. Ryniewski zakładając kolejną plantację, tym razem odmiany ‘Grandarosa’, postanowił żywienie roślin poprowadzić wyłącznie w oparciu o nawozy rekomendowane przez Tomasza Baczewskiego, przedstawiciela firmy Fosfan w południowo-wschodniej części kraju. Stosowane były tu trzy produkty. Na start plantator zaaplikował Fructus Professional NPK 20-20-20 + mikro. Następnie truskawkom podano produkt o kompozycji kładącej nacisk na rozwój systemu korzeniowego, czyli Fructus Professional NPK 11-52-8 + mikro. Dla budowy plonu, w ostatniej kolejności, potasowy Fructus Professional NPK 12-12-36 + mikro.

Czy warto?

Zapraszamy na film, na którym posłuchać będzie można plantatora i jego opinii a także naocznie przekonać się o tym jaki wpływ żywienie produktami z serii Fructus miało na rośliny i uzyskiwany z nich plon.

Wypróbuj te nawozy u siebie!

T. Baczewski zachęca czytelników portalu www.jagodnik.pl do tego, by wypróbowali omówione nawozy w swoich gospodarstwach. Doradca jest przekonany o tym, że przyniosą one oczekiwane efekty. Okazja ku takim próbom nadarza się szczególna, gdyż firma Fosfan przygotowała dla plantatorów promocję. Przy zakupie min. 500 kg produktów z rodziny Fructus takich jak Ogrodnik, Truskawka, Truskawka Forte czy Vena Complex, liczyć można na otrzymanie 25 kg opakowania Fructus Truskawka gratis! Ta promocja już trwa, a zakończy się we wrześniu lub po wyczerpaniu zapasów.

Materiał promocyjny Fosfan S.A.

Poprzedni artykułCeny czarnej porzeczki i perspektywy uprawy tego gatunku
Następny artykułSusza, upały, zalania. FILM- wspomaganie roślin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj