Nawożenie owocujących plantacji truskawek po zbiorach

truskawka, plantacja truskawekBieżący sezon charakteryzował się dużymi wahaniami warunków klimatycznych i glebowych. Trudny rok, związany przede wszystkim z brakiem dostatecznej ilości wody (podczas dorastania owoców) sprawił, że plony na plantacjach uprawianych ekstensywnie lub wszędzie tam, gdzie zostało opóźnione nawożenie posypowe na początku sezonu, nie były zbyt wysokie, a odżywienie roślin nie było wystarczające.

Dlatego też kondycja roślin na większości plantacji daleka była od optymalnej. Oprócz presji szkodników, której sprzyjały wysokie temperatury, zanotowano także szereg symptomów fizjologicznych związanych z brakiem możliwości pobierania niektórych składników pokarmowych. Wszystko to sprawiło, że plantacje, które będą prowadzone w kolejnym roku mogły nie być dostatecznie odżywione na okres inicjacji pąków kwiatowych i ich wzrostu, po zbiorach. W związku z tym, na owocujących plantacjach, niezbędne jest wykonanie nawożenia po zbiorach, którego głównym celem jest odżywienie i wzmocnienie pąków kwiatowych na kolejny sezon oraz przygotowanie roślin do spoczynku zimowego.

W tym celu Yara Poland poleca wykonanie odpowiedniego nawożenia doglebowego i dolistnego.

Nawożenie posypowe po zbiorach na plantacjach nie ściółkowanych powinno się opierać na zastosowaniu bezchlorkowego, wieloskładnikowego nawozu YaraMila Complex (12N+11P2O5+18 K2O+mikro). Produkt ten dostarcza cały komplet makro;- i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego odżywienia w okresie lata. Składniki pokarmowe, dzięki odpowiednio dobranym formom zostaną szybko przyswojone, wzmocnią rośliny w okresie kształtowania pąków oraz przygotują plantacje do dobrego przezimowania. Produkt stosuje się jednorazowo w dawce 200 – 250 kg/ha, przy czym należy pamiętać, że na cięższych stanowiskach stosujemy wyższe dawki w okresie pozbiorczym. Termin stosowania nawozu dla odmian o terminie zbiorów przypadających na koniec czerwca, początek lipca to okres od końca zbiorów do przełomu lipca/sierpnia.

Na coraz częściej powstających plantacjach ściółkowanych zalecane jest wykonanie pozbiorczego nawożenia fertygacyjnego. Do tego celu bardzo dobrze sprawdzają się nawozy z serii Kristalon. Jest to grupa nawozów krystalicznych, w pełni rozpuszczalnych, zawierających szybko działające formy składników pokarmowych z mikroelementami w formie chelatów. W celu prawidłowego odżywienia roślin w opisywanym okresie proponujemy w tym roku wykonanie dosyć intensywnego nawożenia fertygacyjnego według podanego poniżej schematu:

pierwszy tydzień po zbiorach

K. Czerwony 25 kg

drugi tydzień po zbiorach

K. Niebieski 15 kg

trzeci tydzień po zbiorach

K. Niebieski 10 kg

Dawki podane w tabeli odnoszą się do 1 ha powierzchni plantacji, gdzie obsada roślin wynosi średnio 33 000 sztuk. Uzupełnieniem nawożenia posypowego i fertygacyjnego jest dokarmianie dolistne. Jego funkcje powinny się skupiać wokół dobrego odżywienia nowo powstających po skoszeniu liści, pobudzania ich do produkcji asymilatów, a tym samym do odżywienia pąków. W tym celu polecamy wykonanie trzykrotne w odstępach 7 dni dokarmiania dolistnego nawozem KristaLeaf Foto w dawce 3 kg/ha. Dzięki wysokiej zawartości azotu, magnezu i żelaza nawóz utrzymuje liście w bardzo dobrej sprawności i sprzyja poprawieniu jakości powstających lub już powstałych pąków kwiatowych.Poprzedni artykułKondycjonowanie sadzonek truskawki przed ich posadzeniem
Następny artykułNielegalny rynek środków ochrony roślin – tematem senackiej debaty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj