Ruszył skup malin w Serbii. Stawki zaproponowane przez chłodnię Frucom Food są dość wysokie. Można było się tego spodziewać, gdyż od dłuższego czasu mrożona malina jest produktem, na który światowy popyt przewyższa podaż. To także podstawa na której tamtejsi plantatorzy budują przekonanie, że w nadchodzącym czasie stawki jeszcze poszybują w górę.

Na jakie stawki mogą liczyć plantatorzy?

Wyjściowe propozycje cenowe są nieco niższe od tych na jakie nadzieje mieli niektórzy polscy specjaliści z branży. W zimowych i wiosennych rozmowach prowadzonych w gronie uczestników sektora pojawiały się przypuszczenia, że maliny przemysłowe w bieżącym sezonie mogą być kupowane za cenę powyżej 20 zł/kg. Obecnie Serbowie, którzy w tej części Europy znaczące ilości towaru mogą zaoferować jako pierwsi, liczyć mogą maksymalnie na 17,60 zł/kg (450 dinarów serbskich – RSD). Jednak także i oni przejawiają nadzieje, że stawki poszybują do góry. Tak aktualnie prezentują się ceny oferowane w Serbii za malinę odmiany ‘Willamette’ do zastosowań przetwórczych:

Owoce dostarczone do 15:30:
Maliny kat. I, A:450 RSD/kg
Maliny kat. I, B:445 RSD/kg
Owoce dostarczone po 15:30:
Maliny kat. I, A:446 RSD/kg
Maliny kat. I, B:441 RSD/kg
Owoce gorszej jakości:
Maliny kat. II:430 RSD/kg
Mokra malina:
Malina kat. III:330 RSD/kg

Bez względu na jakość surowiec jest pożądany. Nawet najmniej udane owoce kat. III w przeliczeniu na polskie złote kupowane są obecnie za prawie 13 zł/kg. Początek europejskiej kampanii malinowej jest zatem obiecujący.







Poprzedni artykułBorówka przekwita – uwaga na choroby
Następny artykułTrudne lata przed producentami truskawek przemysłowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj