Nawożenie poprzez fertygację wydawać się może niektórym skomplikowane, lecz tak naprawdę jest to prosty i jeden  najbardziej skutecznych sposobów dostarczania składników pokarmowych dla roślin. W 4 części cyklu „Nawożenie malin z firmą Yara” o tym jak w prosty sposób ułożyć pożywkę dla roślin dostosowaną do poszczególnych faz rozwojowych roślin.

Podstawą do ułożenia dobrej pożywki powinna być analiza wody, o czym była mowa w poprzedniej części tego cyklu (LINK). Najlepiej jest prowadzić fertygację w oparciu o system dwuzbiornikowy. Wówczas w jednym zbiorniku (A) rozpuszcza się wszystkie saletry (wapniowa, magnezowa, amonowa) natomiast drugi zbiornik (B) służy do rozpuszczania bazujące na siarczanach i fosforanach.

Do fertygacji malin szczególnie chciałbym polecić wieloskładnikowy nawozów YaraTera Super White (dawniej Kristalon Vega) o składzie NPK 17-6-25 + mikroelementy. Drugi również kompleksowy nawóz do stosowania w okresie wzrostu i dojrzewania owoców to YaraTera Super Red (dawniej Kristalon Gena) o składzie 12-12-36 + mikroelementy – podkreśla Michał Wojcieszek z firmy Yara. Cechą szczególną tych nawozów jest fosfor zawarty w formie polifosforanów, co zapewnia bardzo dobrą przyswajalność fosforu dla roślin, również w warunkach niesprzyjających pobieraniu tego składnika (niska temperatura, niskie lub wysokie pH).   

Bazą do przygotowania dobrej pożywki jest analiza woda, jej zoptymalizowania do uzyskania odpowiednich parametrów EC i pH, dobór właściwych nawozów tak zapewnić odpowiednie proporcje składników pokarmowych dla roślin w danej fazie wzrostu – podkreśla ekspert z firmy Yara.  

Warto również przeczytać:Poprzedni artykułObfite kwitnienie truskawek i duże plony dobrej jakości – Jak to zrobić?
Następny artykułTruskawkowe Inspiracje w Hornigach, czyli nowoczesna uprawa truskawek polowych 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj