Maliny dla przemysłu nawet dwa razy droższe. Serbowie przewidują potężny wzrost cen w 2022 roku

Jedna z nowych odmian maliny oceniana w projekcie Malinowe Factory


Cena skupu malin w Serbii tym roku może sięgnąć 850 dinarów za kilogram (około 32 zł/kg), czyli dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Eksperci twierdzą, że tak duży skok cen malin będzie spowodowany zmniejszeniem plonów na światowym poziomie, przede wszystkim w Chile.

Szacuje się, że obecnie światowe zapotrzebowanie na mrożone maliny jest od 20 000 do 40 000 ton wyższe niż podaż. Takiej sytuacji na rynku nigdy w historii nie odnotowano. Przekłada się to na ceny uzyskiwane za mrożone maliny w Serbii. Jak informuje Dobrivoje Radović, prezes Stowarzyszenia Malin Serbii, w 2022 roku spodziewany jest dodatkowy wzrost cen malin, dzięki czemu owoce tego gatunku w skupie mogą kosztować ponad 850 dinarów za kilogram.

Cena mrożonych malin w eksporcie na początku tego roku była dobra i będzie prawdopodobnie jest wyższa. Drastycznie wzrosły ceny surowców i nawozów mineralnych. Jednocześnie owoców będzie mniej, bo zeszłoroczna susza wpłynęła na kondycję pędów, a to przełoży się na wielkość zbiorów – wyjaśnia Radović.

Analityk rolny Branislav Gulan potwierdza również, że cena zakupu „czerwonego złota” bo tak w Serbii nazywane są maliny w 2022 roku może zostać podwojona w porównaniu z rekordowymi już cenami z roku 2021 (więcej czyt. Serbowie przewidują wyższe ceny malin w 2022 roku). W ocenie Serbów to realistyczna kalkulacja, podyktowana sytuacją zarówno w tym kraju jak i za granicą.

Serbskie maliny w poprzednich latach dotarły do takich krajów jak Japonii i Korei Południowej. Wiodącymi importerami malin z tego kraju są jednak: Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Belgia. Cały czas dużo owoców z tego kraju trafia do USA.

Cena serbskich malin pod koniec 2021 r. osiągnęła bezprecedensowy rekord. Mrożone owoce, jednaj z odmiana, zostały w listopadzie wyeksportowane do Japonii w cenie aż 11,3 euro za kilogram. To co najmniej dwa razy więcej niż producenci otrzymali latem ubiegłego roku, kiedy byli już bardzo zadowoleni ze swoich zarobków.

Szacuje się, że w Serbii maliny uprawia się na 25 000 ha. W 2021 zebrano z nich 110 589 ton owoców. Co dało średni plon na poziomie 5 315 kg z ha. Wartość eksportu malin w 2021 roku wyniosła 400 mln euro.







Poprzedni artykułSkuteczna ochrona w obliczu „Zielonego Ładu”
Następny artykułZapylanie borówki amerykańskiej przez trzmiele

1 KOMENTARZ

  1. Chłopaki, jeśli nie możesz znaleźć dobrej opcji zarabiania pieniędzy w sieci, to dlaczego nie spróbujesz dobrej strony freelancingowej? Istnieje ogromna liczba opcji, jak to zrobić. Wielu ludziom na ogół udaje się zarobić na stronach takich jak casyno Betsafe… Chociaż wydaje mi się, że to bzdura kompletna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj