Efektywne odkażanie gleby

Coraz większym problemem w wielu gospodarstwach staje się zmęczenie gleby. Dotkliwe jest to zwłaszcza w regionach w których plantatorzy silnie wyspecjalizowali się w uprawie niektórych gatunków. Przykładem takich sytuacji mogą być strefa uprawy papryki na zachód od Radomia czy uprawy truskawki wokół Płońska. Brak zmianowania prowadzi do kumulowania się problemów takich jak rosnąca presja szkodników i chorób glebowych.

Odkażanie gleby

Rozwiązaniem problemów spowodowanych przez zmęczenie gleby może być aplikacja preparatu Basamid 97 GR. Zawiera on w swym składzie dazomet, związek z grupy tiodazyn. Zalecana dawka w przygotowaniu kwater pod truskawkę czy paprykę wynosi 500 kg/ha. Jednak w niektórych przypadkach możliwe jest jej zmniejszenie. Chodzi tu zwłaszcza o okresy aplikacji w których warunki sprzyjają działaniu fumigantu. Jest ono lepsze w warunkach wilgotnej i ciepłej gleby. Bardzo ważne jest przy tym precyzyjne zaaplikowanie preparatu oraz dokładne wymieszanie go z glebą. Po zabiegu glebę należy okryć folią. Czarna okrywa nie tylko ograniczy przewietrzanie kwatery, ale też umożliwi lepsze nagrzanie się gruntu, co dezynfekcję uczyni skuteczniejszą.

Kilka słów o prezentowanym stanowisku

W dniu 6 sierpnia firma UPL przeprowadziła pokazy odkażania stanowiska. Od 8 lat rosły w nim truskawki i ten właśnie gatunek trafi tam ponownie na kolejnych kilka lat. To gleba klasy III, na gliniastym podłożu. Zabieg wykonano po obfitym deszczu, który spadł dwa dni wcześniej. Ciepła pogoda, która nastała w dniach po zabiegu powinna dodatkowo sprzyjać efektywności odkażania gleby oraz skrócić okres działania Basamidu. UPL zaleca jednak przed wysadzeniem roślin uprawnych wykonanie testu rzeżuchowego, aby upewnić się, że nie zostaną one uszkodzone. W prezentowanej na filmie kwaterze zasadzona zostanie we wrześniu odmiana ‘Alba’, która jest stosunkowo wrażliwa na herbicydy. Basamid 97 GR niszczy nasiona chwastów, więc utrzymanie w czystości kwatery truskawkowej powinno być stosunkowo proste zwłaszcza w pierwszym roku uprawy. Zostawiona została także część kontrolna stanowiska, gdzie nie zaaplikowano preparatu. W kolejnych sezonach będzie więc można ocenić jego wpływ na wzrost, plonowanie i łatwość prowadzenia plantacji.

Więcej informacji dotyczących odkażania gleby można uzyskać oglądając poniższy film:Poprzedni artykułMalinowe Factory – spotkanie dla plantatorów 5 września 2020
Następny artykuł100 mln złotych na innowacje w branży #AGRO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj