Plantatorzy muszą współpracować. Uwaga nowe procedury dotyczące zatrudnienia

Janusz Andziak (z lewej) i Damian Fudecki, Stowarzyszenie Plantatorów Truskawki




Ważne, żebyśmy działali razem, dla wspólnego dobra – podkreślił dr Janusz Andziak, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki podczas dorocznego spotkania członków stowarzyszenia i plantatorów z regionu grójeckiego, które odbyło się w piątek, 28 lutego w Chynowie. Oprócz części szkoleniowej, dotyczącej zagadnień agrotechnicznych duże zainteresowanie uczestników wywołały zmiany w prawie dotyczące zatrudniania pracowników sezonowych z zagranicy.

Szkolenie było podzielone na blok wykładowy, obejmujący przede wszystkim zagadnienia agrotechniczne, o których opowiedzieli Szymon Jabłoński z firmy Symbioz, Magdalena Cieślak-Włodarczyk z firmy Yara Poland i dr hab. Marzena Brodowska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Ogromne zainteresowanie plantatorów wywołały zwłaszcza procedowane obecnie zmiany przepisów związane z zatrudnianiem cudzoziemców jako pracowników sezonowych. Dużo o proponowanych zmianach pisaliśmy w osobnym artykule. Wątpliwości w tym zakresie próbowała rozwiać Marzanna Skoczek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu.

Producentów szczególnie zaniepokoiły tzw. przesłanki obligatoryjne i fakultatywne, które będą skutkowały odmową wydania pozwolenia na pracę. Wśród nich są bowiem zapisy dotyczące np. zaległości w płatnościach podatków oraz składek KRUS, czy niewłaściwych proporcji liczby złożonych wniosków do rzeczywiście zatrudnionych pracowników. Dyrektor PIP w Grójcu przyznała, że wiele zapisów ustawy jest niejasnych dla samych urzędników, a niektóre przesłanki, związane np. z zaleganiem w KRUS mogą być trudne do szybkiego zweryfikowania – co z jednej strony będzie wymagało od instytucji jak najlepszej współpracy, a z drugiej może znacząco utrudniać cały proces. Ustawa nakłada też na urzędy pracy obowiązek sprawdzania, czy plantator posiada środki finansowe niezbędne do pokrycia zobowiązań – lecz nie precyzuje w jaki sposób należy to zrobić.

Ostateczny kształt ustawy będzie zależny od tego czy i jakie poprawki zostaną przyjęte w senacie i w jakim ostatecznie kształcie ustawa wejdzie w życie. Czasu na jej przestudiowanie i wdrożenie nowych przepisów nie będzie dużo, ponieważ zacznie obowiązywać pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia – a więc może to być już od 1 kwietnia.

Konieczna współpraca

Spotkanie było okazją do dyskusji nad przyszłością produkcji truskawek, aktualnymi wyzwaniami i głównymi kierunkami działań, które powinni podejmować plantatorzy. Dr Janusz Andziak i Damian Fudecki – sekretarz Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki apelowali do producentów o większe zaangażowanie i aktywność, gdyż w obecnej sytuacji realny wpływ na kształt przepisów i głos w debacie jaka się wokół nich toczy mają jedynie organizacje branżowe zrzeszające plantatorów.

Przed producentami stoi wiele wyzwań, związanych ze zmianami klimatu, ograniczaniem liczby dozwolonych substancji czynnych, czy przemianami na rynku. Jedyna droga do stabilnej i opłacalnej produkcji truskawek to produkcja wysokiej jakości dobrych i bezpiecznych owoców, spełniających wymagania konsumentów – ocenił dr Janusz Andziak.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem video nagranym podczas spotkania.

Fotogaleria






Poprzedni artykułUwaga – zapowiadają przymrozki. Jak zabezpieczyć plantacje malin, truskawek i borówek
Następny artykułKonferencja Borówkowa 2025 i dobre perspektywy dla dalszego rozwoju produkcji borówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj