Maliny – czas kwitnienia. Na co zwrócić uwagę


Maliny rosnące w tunelach (dotyczy to odmian owocujących na pędach tegorocznych) już powoli zaczynają kwitnienie. W uprawach polowych zacznie się on z 2-3 tygodniowym opóźnieniem. Obserwując jak rozwijają się rośliny malin w uprawach tunelowych, można się łatwiej przygotować do zabiegów na plantacjach polowych malin. O czym warto pamiętać w okresie kwitnienia malin przypomina Barbara Witkowska z firmy Bayer.

Czas kwitnienia malin wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na ochronę malin przed szara pleśnią. W tym zakresie warto sięgnąć po preparaty o najwyższej skuteczności jak Luna Sensation 500 SC. Ten dwuskładnikowy fungicyd (fluopyram – związek z grupy karboksyamidów) oraz trifloksystrobina – związek z grupy strobiluryn) zwalcza w uprawach malin takie choroby jak szara pleśń, zamieranie pędów maliny, rdza maliny. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,6-0,8 l/ha, a maksymalna to 0,8 kg/ha. Zaleca się w sezonie wykonać tym fungicydem nie więcej jak 2 zabiegi. Okres karencji dla malin wynosi 7 dni.

Warto na bieżąco lustrować plantacje malin w polu i pod osłonami, gdyż w tym okresie mogą pojawiać się na roślinach szkodniki. Zagrożeniem w bielącym okresie mogą być mszyce, zwójki ale również przędziorki. By dostrzec je w porę warto regularnie lustrować uprawy i w razie konieczności wykonać odpowiednie zabiegi.

Poprzedni artykułPierwsza mapa „Weekendu z jagodą kamczacką”
Następny artykułNiepokojące objawy na liściach truskawek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj